4 kuchyňští pomocníci, bez kterých se při vaření už neobejdu
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Jsou jimi mixér Omniblend, pekárnička Sana, jogurtovač Luvele a elektrický mlýnek na obilí.
Mixér Omniblend
Kdybych si měla vybrat jen jeden kuchyňský přístroj z těchto čtyř, byl by to právě tento multifunkční, rychlý a vysoce výkonný mixér Omniblend.
Zvládne všechno. Kromě klasického mixování polévek, omáček, smoothie, pomazánek a kaší rozmixuje také zmrzlé ovoce, umele mák i ořechy, rozemele těsta na karbanátky, vyrobí domácí oříšková másla a krémy, rostlinná mléka, RAW tyčinky z oříšků a sušeného ovoce a vyrobí i mouku z celého zrna (např. z pohanky, rýže).
Prvotní investice byla sice vyšší (stojí 8400 Kč), ale bohatě mi to vrátil. Stačí, když si uvědomím, že třeba při každé výrobě domácího sezamového másla tahini ušetřím 50 Kč a u rostlinného mléka až 70 Kč oproti kupovanému. A že jsem jich za tu dobu už vyrobila! A plus ten ušetřený čas v kuchyni (např. takové mletí máku nebo sekání ořechů mi vždy zabralo spoustu času a v Omniblendu to je otázka 10 vteřin), ten je k nezaplacení… 🙂
Mám ho už 7 let a za ty roky mě stále neopustilo nadšení z toho, co vše zvládne. Jediné, co bych mu vytkla, je snad jen horší vybírání rozmixované suroviny zpod nožů a hlučnost, což je ale u tohoto druhu mixérů běžné.
Za Omniblend bych dala ruku do ohně. 🙂 Pokud přemýšlíte o novém mixéru, určitě vám ho doporučuji. Pořídit ho můžete v různých barevných provedeních a s krásnými afirmacemi na webu Love of raw. S kódem superkvasaci na něj budete mít 3 % slevu.
Pekárnička Sana
Může se zdát, že má tato pekárnička jen jedno použití, ale název a vzhled klame. Pekárnička Sana je můj druhý super pomocník.
Lze v ní nastavit široký rozsah teploty. Krom pečení kváskového nebo drožďového chleba (a i dalšího pečiva) tak může fungovat i jako inkubátor pro různé kvašené dobroty.
Za tu dobu, co ji mám, mě stále překvapuje, co v ní lze všechno připravit. Já v ní nejčastěji dělám tempeh, natto, amasaké nebo koji. Ale dá se použít i na jogurty, kefíry, probiotické pomazánky, dipy, výrobu kvásku (s i bez lepku) a dokonce k pečení zeleniny či masa a výrobě džemů.
Podobně jako mixér Omniblend je její pořizovací cena vyšší (7990 Kč v e-shopu Sana), ale pro mě je jedinečným a univerzálním pomocníkem při jakékoliv fermentaci, protože zajistí stabilní teplotu a díky tomu i úspěch kvašených dobrot. Chvilku mi sice trvalo, než jsem pochopila, jak s ní pracovat, ale pak jsem jí propadla a teď už je její ovládání hračka. 🙂
Jogurtovač Luvele
Luvele byl jedním slovem láska na první pohled. Nejen vzhledově, ale i funkčně.
Díky němu mi jdou rostlinné jogurty téměř samy. Má totiž jednoduché a intuitivní ovládání. Stačí naplnit, zapnout a do pár hodin si můžu už vychutnávat domácí rostlinné jogurty (vyrobila jsem v něm všechny jogurty z e-booku Probiotické super-jogurty bez mléka).
Dříve jsem používala jogurtovač Kuvings, ten mi ale nevyhovoval, protože měl jen jednu velkou nádobu, která se mi nevlezla do lednice a mohla jsem dělat jen jeden druh jogurtu. Luvele má 4 tak akorát velké keramické nádoby a skvělá víčka, která parádně těsní. Dá se pořídit už i v ČR na e-shopu Luvele.
Jsem s ním maximálně spokojená a pokud chcete začít s jogurty a usnadnit si práci, určitě ho všemi deseti doporučuji!
Elektrický mlýnek Sana
Mlýnek se může zdát jako zbytečná investice (mouka je široce dostupná), ale pro mě je také důležitým členem domácnosti a mlít si vlastní mouku pro mě má své kouzlo.
Díky mlýnku mohu mít během chvilky nejen tu nejčerstvější mouku (kdo ochutná pečivo z čerstvě umleté mouky, pochopí ten rozdíl) z jakýchkoliv obilovin či luštěnin a v různé hrubosti, ale také mi usnadňuje výrobu domácího tempehu.
Mlýnek nemusí fungovat pouze k mletí mouky (já ho používám hlavně pro výrobu bezlepkových mouk, které jsou jinak zbytečně drahé a těch, které se moc neprodávají, např. z kamutu či jednozrnky. Dokáže také odslupkovat sójové boby, cizrnu, hrách či fazole. Díky tomu ušetřím hodinu ručního loupání. Tato funkce se hodí nejen k výrobě domácího tempehu, ale také například když potřebuji oloupat celý hrách pro přípravu hrachovky.
Krom toho, že je praktický, dřevěný, pevný a má intuitivní ovládání, v kuchyni vypadá prostě skvěle. 🙂
Může se zdát, že jsou tito pomocníci zbyteční
Protože přeci:
- mixovat se dá i ručním nebo stolním mixérem,
- mouka se místo mletí dá všude koupit,
- boby na tempeh lze loupat ručně,
- jogurty se dají dělat i bez jogurtovače (mnozí, kteří pomocí našeho e-booku jogurtují, ho také nemají)
- a na ostatní fermentované dobroty postačí i klasická trouba s režimem světýlka.
Ano, je to jedna z možností. Mojí prioritou je ale ušetřený čas, jistota výsledku a usnadněná práce. Proto jsou tito 4 výše zmínění pomocníci v kuchyni mými nejlepšími kamarády. 🙂
A bez jakých pomocníků byste se doma neobešli vy?
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.
Chcete přidat komentář k článku?
Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.