před 4 lety Děkování285 lidí poděkovalo

Ultimátní návod k výrobě amasaké, přirozeně sladké fermentované obilné kaše

Toto je fermentovaný super-recept s blahodárnými účinky na mikrobiom.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Znáte amasaké? Tradiční japonský přirozeně sladký „energeťák“, který vás postaví na nohy. Zdravější a levnější alternativa ke konvenčním sladkostem, jak pro malé, tak i velké. Kdybych proces výroby nezkusila na vlastní oči, nevěřila bych, že v něm není přidaný cukr.

Představení amasaké

Amasaké pochází z Japonska, jeho název v překladu znamená sladký alkohol. Jedná se o tradiční fermentovaný obilný krém z rýže (případně i jiných obilovin) s přirozeně sladkou chutí a řídkou konzistencí.

Díky procesu fermentace se obsažené složité sacharidy v rýži (nebo jiné obilovině) rozloží na jednoduché, rýže zřídne a přirozeně zesládne. Díky lehké stravitelnosti, obsahu kvalitních sacharidů a čistému složení jej mohou i malá miminka.

Amasaké obsahuje vitamín B1, B2, B6, kyselinu pantothenovou, všechny esenciální aminokyseliny a glukózu – stejné živiny, které jsou obsaženy i v nitrožilní výživě, proto se amasaké někdy říká také „IV drip“ (intravenózní terapie). (zdroj)

Kupované versus domácí amasaké

Na našem trhu je amasaké k dostání ve zdravých výživách a na internetu, od výrobců Ryorido (dodává Sunfood) nebo Terrasana. Cena je oproti domácí výrobě vysoká, pohybuje se okolo 70 Kč za 380 g (neochucené amasaké) a 65 Kč za 200 g (ochucené amasaké). Doma se amasaké dá vyrobit do 15–20 Kč za 250 g.

Výhodou domácí výroby amasaké je snadná a finančně velmi nenáročná příprava, čerstvost a možnost kombinovat obiloviny a dochucovadla (karob, oříšková másla, vanilka, ovocné pyré aj.) dle aktuálních chutí.

V Japonsku k jeho fermentaci používají koji – rýži prorostlou ušlechtilou plísní Aspergillus oryzae. V našich podmínkách si vystačíme i s obyčejnou naklíčenou pšenicí, jejíž enzymy dokáží složité sacharidy rozložit stejně dobře, jako koji. Pokud si uděláme větší množství naklíčené pšenice (startéru), vydrží nám dlouho a můžeme si udělat amasaké kdykoliv budeme mít chuť.

Ingredience:

  • 250 g ozimné nebo červené pšenice (na startér)*
  • 250 g celého obilného zrna (jáhly, bílá rýže, kroupy, pohanka aj.)

*jako startér můžeme použít místo pšenice i 50 g rýže koji (dá se koupit na internetu, je ale dražší)

1. Naklíčíme pšenici

Pšenici nasypeme do hrnce a zalijeme vodou. Necháme ji 12 hodin namočenou.

Poté na hrnec pomocí gumičky nebo provázku připevníme gázu nebo utěrku. Hrnec s pšenicí otočíme a přes textilii ji slijeme. Přemístíme dnem vzhůru na nádobu (pekáč nebo větší mísu či plastovou krabičku) tak, aby hrnec s pšenicí byl ve vzduchu a mohl do něj proudit vzduch a stékat tekutina zpět do nádoby.

Pšenici v hrnci přes textilii 2× denně proplachujeme, necháme okapat do dřezu a hrnec vrátíme zpět na nádobu. Za 3 dny je pšenice hotová –⁠ má bílé delší klíčky (cca 2–⁠3 cm dlouhé).

2. Připravíme startér

Naklíčenou pšenici přemístíme na plech a necháme velmi dobře uschnout na vzduchu, na sluníčku nebo na topení (můžeme i prosušit v sušičce, ne více než na 40 °C). Usušenou pšenici (tj. startér pro výrobu amasaké) přemístíme do sklenice s víčkem a uchováváme v pokojové teplotě.

Aby startér dobře fungoval, je třeba ho namlít nebo rozmixovat. Vezmeme hrst startéru nebo tolik, aby nám z něj mixér nebo mlýnek udělal jemnou mouku. Startér takto připravujeme nejlépe vždy až před samotnou přípravou amasaké (případný zbylý rozemletý startér skladujeme v lednici).

Z 250 g pšenice připravíme cca 200 g startéru, který nám vystačí zhruba na 10 dávek amasaké po 250 g obilí (na 250 g neuvařeného obilí potřebujeme 2 lžíce, tj. 20 g, startéru).

3. Uvaříme obilné zrno

Vybereme druh obiloviny, ze kterého chceme vyrobit amasaké a uvaříme ho tak, aby byla veškerá tekutina vyvařená (obiloviny vaříme s vodou v poměru 1:2, případně 1:2,5).

Nejsladší amasaké je z bílé rýže nebo jáhel, případně kombinace těchto obilovin, ale můžete použít i kroupy, pohanku, oves, vločky, celozrnnou rýži aj.

4. Vmícháme startér

Obilí necháme v hrnci vychladnout na 50–60 °C. Teplotu změříme teploměrem na potraviny, anebo do hrnce s uvařeným obilí ponoříme čistý prst. Pokud dokážeme obilovinu prstem promíchat, aniž bychom se popálili a obilí je pořád teplé, je hotovo a můžeme vmíchat startér v množství cca 2 lžic rozemletého startéru na 250 g syrového obilí, které jsme si uvařili.

Čistou vařečkou startér do obilí v hrnci dobře zamícháme, aby se dostal všude. Hrnec přiklopíme poklicí (případně talířkem) a zabalíme do peřin, deky nebo ručníku a necháme na teplém místě 5–6 hodin fermentovat (v létě může být hotové už za 4–5 hodiny, v zimě raději přemístíme blíže k topení). Pokud máme, můžeme dát amasaké i do inkubátoru (pekárnička, fermentor, jogurtovač, sušička aj.) na teplotu max 40 °C na 5–6 hodin.

5. Voilá! Sladká kaše je na světě!

Hrnec vybalíme, kaši zamícháme (bude řídká díky fermentaci) a můžeme hodovat. Pokud amasaké všechno nesníme, převaříme ho za stálého míchání zhruba 15 minut, abychom zastavili fermentaci, jinak by mohlo přejít do alkoholového kvašení a způsobit nám trávicí potíže. Uchováváme v lednici.

Amasaké můžeme dochutit:

  • oříšková a semínková másla
  • ovocné pyré nebo pasta
  • karob nebo kakao
  • vanilka
  • marmeláda, džem nebo povidla
  • javorový sirup nebo jiné zdravější sladidlo

Amasaké jíme jen tak samotné jako svačinu nebo dezert (třeba s ovocem nebo ořechy). Můžeme s ním ale také sladit jako s cukrem, např. ho vmíchat do kaší, jogurtů, krémů (amasaké povaříme s pudinkem nebo želatinou agar agar a můžeme s ním zdobit dorty), pudinků, těst na dezerty, nákypů, sladkých náplní (např. do palačinek, buchet, koláčů), smoothie, zmrzlin, potřít s ním pečivo, rozředit a popíjet jako sladký shake atp.

Pokud chceme z amasaké nápoj jako mají v Japonsku, stačí ho rozmixovat s vodou nebo rostlinným mlékem. Lze podávat teplý i studený.

Tip: Amasaké si můžeme zavařit. Ještě horké ho přemístíme až po okraj do čistých sklenic (třeba od marmelády, přesnídávky aj.), uzavřeme víčkem a převrátíme víčkem dolů, aby se zatáhlo. Uchováváme v lednici.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Tento recept je mls 😋

V podobných receptech se snažíme přinášet zdravější a modernější alternativy nejrůznějších pochutin, které slouží pro zpestření jídelníčku. Na našich mlsech náš jídelníček nestojí, ale rádi si je někdy dopřejeme. Přečíst si rozhovor o našem životním stylu – je Superkvašácká strava dokonalá?

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 285 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨