před 3 lety Děkování83 lidí poděkovalo

Odhalení životního stylu Superkvašáků! Jsou dokonalí? (rozhovor)

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Vše, co vás o našem životním stylu zajímalo a báli jste se zeptat. Tak jak to tedy s tím naším stravováním je? Jíme jen pořád zdravé věci? Odpověděli jsme na vaše nejčastější dotazy.

Je vše to, co na webu doporučujete, zdravé?

Ano, i ne. V našich kuchařkách a na webu najdete jak recepty na plnohodnotná jídla, tak také recepty, které považujeme spíše za mlsy a na kterých by určitě neměla stát celá naše životospráva. To by zdravé určitě nebylo.

Avšak i tyto mlsy mohou být doplňkem zdravého životního stylu a hrají v něm důležitou roli z hlediska psychického či sociálního uspokojení. Záleží však na jejich množství. Mlsů by mělo být vždy méně než plnohodnotných jídel. Poměr mezi těmito dvěma skupinami si ale volí každý sám dle své aktuální situace, zkušeností a zodpovědnosti. 🙂

Co je podle vás „zdravé jídlo“?

Pojem „zdravé“ je hodně obecný a pro každého z nás může znamenat něco jiného. Dokonce se to může měnit i v průběhu našeho života.

  • Např. při řešení zdravotního problému nebo v případě hubnutí může být zdravé se na jídlo mnohem více soustředit a zcela se vyhnout „junk foodu“.
  • Jindy může být zase zdravé jíst více intuitivně, dát si občas nějaký ten mls a více se soustředit na psychickou pohodu, než na pravidla v jídle.
  • A když víme, že máme např. problém s chutěmi na sladké, kterým nedokážeme odolat, může být zdravé si stanovit určité hranice a nenechat se chutěmi zcela ovládat. To ale neznamená, že dát si trochu cukru musí být považováno za nezdravé. Pokud ho jíme s mírou, která je pro nás prospěšná (např. co se týče psychiky), jsme si toho vědomi a přijmeme za to zodpovědnost, může to být v pořádku.

Z našeho pohledu jde tedy o celý životní styl, přístup k životu a ke svému tělu i k jídlu. To znamená soustředit se nejenom na kvalitu jídel, ale také na to, zda nám opravdu dělají dobře fyzicky i psychicky, cítíme se po nich plní energie, dobře se nám tráví a prospíváme.

Z webu to vypadá, že jíte jen ty nejzdravější jídla. Je to tak?

Rozhodně se nedá říct, že bychom jedli pouze ideálně a jen zdravá jídla. A ani to není náš cíl. Snažíme se, aby vyvážené celistvé rostlinné potraviny tvořily základ našeho jídelníčku, ale rádi si občas zajdeme do restaurace, najíme se s přáteli, dáme si zmrzlinu nebo nějaký jiný mls. Zkušenostmi jsme si ověřili, že takové nastavení nám vyhovuje a cítíme se v něm dobře.

Samozřejmě i my jsme jen lidi a někdy přijde den, kdy náš jídelníček spadá spíše do kategorie mlsů. To nám ale naše tělo rychle ukáže a my se s vděčností vrátíme zase zpět k našemu ověřenému jídelníčku.

Za nás je dobré mít ve stravě nastavený určitý ideál. Ten ale v praktickém životě zůstává vždy jen ideálem, ke kterému se přibližujeme, ale nikdy ne dogmatem nebo pravidly, které by nás omezovaly a působily nepříznivě na naši psychiku – v tom případě doporučujeme se raději ideálu vzdát.

Co pro vás znamená mls?

Něco dobrého (možná někdy i trochu „hříšného“), na co máme chuť a co si rádi dáme, ale nestavíme na tom náš jídelníček a dopřejeme si to spíše poskrovnu.

Zároveň ale pokud je ta možnost, snažíme se, abychom si mls dopřáli spíše ve zdravější alternativě (např. místo klasické nutelly si rádi dáme oříškové máslo apod.). Proto na našem webu najdete spoustu zdravějších (ale to nutně neznamená, že by byly méně dobré) alternativ ke klasickým dobrotám.

Jak vypadá váš jídelníček?

Když si vezmete naše kuchařky a recepty z webu a dáte to do poměru zhruba 90 % celistvé potraviny a 10 % mlsy, tak získáte náš jídelníček. S tím, že jíme většinou 3x denně, nebo dle pocitu hladu.

Stravujete se někdy v restauracích nebo si vše vaříte sami?

Většinou si pochutnáváme na domácím jídlu, protože se po něm cítíme dobře, lehce, plní energie (což ne vždy platí o té z „venku“) a navíc nás to baví. Ale samozřejmě si rádi občas s přáteli nebo na cestách, zajdeme i do restaurace, na zmrzlinu nebo třeba rostlinný kebab.

Jak řešíte jídlo v praktickém životě? Na návštěvách, v práci, na cestách apod.?

Pokud někam cestujeme, nejraději si jídlo chystáme s sebou, anebo si vybíráme podniky, které vaří podobně, jako my, abychom vyzkoušeli zase něco nového. V případě delšího pobytu mimo domov jsme nikdy nenarazili na to, že bychom neměli někde co sníst. Zelenina, ovoce, luštěniny apod. jsou prostě všude a i např. čeští hoteliéři jsou často velmi ochotní a kreativní v přípravě čistě rostlinného menu na objednávku.

Na návštěvy často nachystáme i něco z naší kuchyně, abychom se mohli společně inspirovat a obě strany vyzkoušet nové chutě a kombinace. V těchto případech jídlo vůbec nehrotíme, chceme si hlavně užít času s přáteli. Ale většina našich přátel a rodiny vaří podobně, anebo nás už zná a připraví nám něco na náš způsob, aby nám udělali radost.

A jídlo do práce řešit nemusíme, protože pracujeme oba z domu. Dříve jsme si ale dělali krabičky s sebou (tak i vznikl e-book Obědové super-misky do práce a do školy).

Je něco, co běžně nejíte?

Jsou určité potraviny, které doma standardně nepoužíváme.

Mezi ně se řadí hlavně většina vysoce zpracovaných potravin (nejrůznější sladkosti, slazené limonády, běžné supermarketové pečivo, instantní polévky a jiné polotovary), ale i některé zdánlivě zdravé suroviny (jako např. agáve sirup nebo rafinované oleje, ztužené tuky atd.).

Avšak to neznamená, že bychom to stejné řešili třeba v restauracích nebo při návštěvě u přátel.

Proč jsou na Superkvašácích všechny recepty pouze rostlinné?

Naším cílem je předávat to, co nám funguje a díky čemu se cítíme dobře. A právě to jsou pro nás rostlinné potraviny.

Není třeba, abyste byli 100% na rostlinné stravě. Vnímáme a plně respektujeme, že každý má v životě svou unikátní cestu a každému vyhovuje něco jiného – i co se týče stravy. Tudíž každý z vás si může pro sebe z našich receptů a kuchařek vzít přesně tolik, kolik vám vyhovuje do vaší aktuální životní situace.

Proč vám dává rostlinná strava smysl?

Rostlinná strava si nás před mnoha lety přirozeně přitáhla tím, že s námi tzv. „rezonovala“ a cítili jsme se po ní lépe. A tak se stala běžnou součástí našeho života. Baví nás ta obrovská pestrost nejrůznějších potravin, chutí, kombinací i živin oproti klasické konvenční stravě.

Postupně jsme začali zjišťovat, že nejenomže se po rostlinných potravinách cítíme lépe a pomáhají našemu tělu (a miluje ji i náš mikrobiom), ale můžete jejich prostřednictvím pomáhat i naší planetě, zvířatům a tím dokonce i celé společnosti.

Jakou roli hrají ve vašem jídelníčku fermentované potraviny?

Fermentované potraviny milujeme a jsou pravidelnou součástí našeho jídelníčku.

Evča je má v jídelníčku každý den v nejrůznějších formách (a pořád zkouší nové a nové) a bez pickles by nedala ani ránu, Jirka spíše jako doplněk.

Závěrem…

Na všech těchto principech a myšlenkám stavíme náš život i tento web. Jsme tu pro každého, kdo je zvídavý, otevřený novým věcem, má chuť experimentovat, posouvat se a být lepší verzí sama sebe. 🙂

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 83 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨