Poctivý trdelník z celozrnné mouky a kvásku
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Odkud k nám trdelník přišel
Trdelník je sladké pečivo z 18. století podobné kremroli, ale bez náplně. I přes to, že se u nás často říká „staročeský“ trdelník a považuje se za tradiční, pochází původně ze Sedmihradska (Transylvánie, dnes Rumunsko) a toto označení je marketingový podvod.
Díky Maďarům (konkrétně maďarskému básníkovi a generálovi Józsefovi Gvadányi) se rozšířil ze Sedmihradska do slovenského města Skalica (a poté i k nám). Skalický trdelník si získal v roce 2007 registrovanou známku EU „chráněné zeměpisné označení“ a každoročně v tomto městě probíhá festival Trdlofest.
Trdelník byl původně pouze svátečním pečivem. Nesměl chybět při významných událostech jakými byly svatby, narození potomků či křesťanské oslavy. Nosíval se jako dárek rodičkám v šestinedělí a hojně se připravoval na sv. Jiří, protože symbolizoval hady. Dnes ho už najdeme běžně téměř na každém trhu.
Kromě Čech, Slovenska a Maďarska, se trdelník, nebo mu podobné varianty, dělají také v Rakousku, Německu, Lucembursku, Litvě, Polsku i Švédsku.
Vznik slova trdelník
Slovo trdelník je odvozeno od názvu trdlo, což znamená válec. Dříve se hadi z těsta na trdlo namotávali a pekli.
Nemotorný člověk = trdlo. Pohyb trdla je nepravidelný a nemotorný, proto se později začalo toto slovo používat i pro neohrabané a nemotorné lidi. Odvozeným slovem je trdlovat, tj. motat se, nemotorně tancovat.
Ingredience (na 2 ks, větší):
Těsto:
- 100 g kvásku LM lievito madre (nebo 100 g rozkvasu ze špaldové nebo pšeničné celozrnné mouky; připraveného dle kurzu na Kváskový chléb)
- 160 g celozrnné pšeničné mouky
- 40 g tapiokové mouky (jiného škrobu či rýžové mouky)
- 45 g javorového sirupu
- 20 g rostlinného másla (recept na domácí) nebo kokosového oleje
- 100 g rostlinného mléka nebo vody
- špetka soli
Příchuť:
- skořice či jiná příchuť (kakao, vanilka, drcené oříšky, mrazem sušené ovoce aj.)
- zdravější sladidlo
1. Připravíme pružné těsto
V míse propracujeme ingredience na hebké a pružné těsto – kvásek (nebo rozkvas), mouky, sirup, změklé máslo (nebo olej), mléko a sůl. Mísu zabalíme do igelitové tašky, na konci uvážeme uzel a necháme na teplém místě kynout 3–4 hodiny.
2. Uválíme hady
Těsto za dobu kynutí zdvojnásobí svůj objem. Rozdělíme ho na 4–6 stejně velkých dílků a z každého dílku uválíme tenkého hada.
Tip: Pokud nemáme čas nebo chuť motat hady, těsto jednoduše rukama natáhneme na vymaštěný plech, necháme ještě hodinu kynout pod utěrkou a potom potřeme, posypeme a upečeme (cca 25 minut), viz další krok.
3. Namotáme, potřeme a posypeme
Hady navineme na trdlo, formu na trdelník, nebo naolejovanou sklenici (nebo dřevěný váleček). Potřeme rozpuštěným rostlinným máslem, kokosovým olejem nebo rostlinným mlékem a posypeme směsí skořice a sypkého zdravějšího sladidla (sušená sladěnka, mesquite, lucuma). Anebo použijeme tekuté sladidlo (např. javorový sirup nebo sladěnka) – smícháme s ním změklý tuk, trdelníky směsí potřeme a zasypeme skořicí (či jinou příchutí).
4. Dáme na 8 minut péct a máme hotovo
Trdelníky přemístíme do trouby a pečeme na 180 °C cca 8–10 minut dozlatova. Necháme vystydnout a pak už si jen pochutnáváme.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Tento recept je mls 😋
V podobných receptech se snažíme přinášet zdravější a modernější alternativy nejrůznějších pochutin, které slouží pro zpestření jídelníčku. Na našich mlsech náš jídelníček nestojí, ale rádi si je někdy dopřejeme. Přečíst si rozhovor o našem životním stylu – je Superkvašácká strava dokonalá?
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.