Kouzelné pesto z divoké pažitky, jarního daru lesa
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Procházím se začátkem dubna lesem probouzejícím se ze zimního spánku, zaposlouchám se do švitoření sýkorek a najednou – tam, vedle cesty, v řidší slunné části lesa, spatřím trsy tmavé kulaté „trávy“. Ještě před týdnem sněžilo, ale mnoho rostlin už raší nebo naplno ožily.
Mezi nimi je populární medvědí česnek, ale také poněkud méně známý česnek viničný, někdy také nazýván jako divoká či lesní pažitka nebo divoký šnytlík.
Divoká pažitka alias česnek viničný jako zázračný dar lesa
Překvapivě je někdy považována za plevel, protože se rychle rozrůstá. Byla by ovšem škoda ji v lese jen tak překročit.
Tato divoká bylina lze totiž použít všude tam, kde se používá klasická pažitka. Navíc má v sobě ukrytou sílu lesa. A pocit, kdy se vydáte na procházku do přírody a vrátíte se s bylinkou, na které si následně můžete i s rodinou či přáteli pochutnat a dodat svému tělu nepřeberné množství výživných látek, je takřka kouzelný. V tu chvíli si můžete dovolit pocítit vděčnost za dary přírody a prožít si svoji kouzelnou chvilku. Proto jsem tento recept pojmenoval tímto příslovcem.
Sběr divoké pažitky
Podle toho v jaké půdě roste je dobré zvolit typ sběru. V lehkých půdách plných nadýchaného lesního humusu by byla škoda zbytečně spolu s pažitkou vytrhávat i její cibulky – proto zvolíme raději způsob řezu nožem či nůžkami, případě uštípnutí rukou namísto prostého trhání.
Díky tomu pažitka přežije a v další sezónně třeba lesní úroda může být ještě bohatší. (Nechtějme však pažitkové trsy drancovat a těžit z nich co nejvíce nebo sklízet všechny. Jednak chceme nechat pro další náhodné kolemjdoucí a jednak je to dar lesa, kterého bychom si měli vážit a nechat dostatečné množství na místě – určitě tam má svůj další význam jako třeba posloužit kapkou rosy pro tamní obyvatele z řad hmyzu.)
Pažitkové pesto
Asi nejznámější formy využití pažitky jsou buď ji dát na namazaný chleba, nebo do polévky. Proč si z ní však neudělat pesto, které ji může zakonzervovat na delší dobu a obohatí naše pokrmy, ať už se bude jednat o chléb, těstoviny nebo saláty.
Pokud jste zrovna neměli to štěstí a na divokou pažitku jste nenarazili, nezoufejte, pořád můžete použít i tu klasickou a užít se recept i tak.
Ingredience
- 70 g pažitky (divoké nebo klasické)
- 70 ml olivového panenského oleje
- 70 g kešu oříšků
- špetka soli
- (pro milovníky pikantní chuti lze přidat ještě 1 stroužek česneku)
1. Nasypeme do mixéru a rozmixujeme
Pažitku nejlépe nadrobno nakrájejte a pokud máte k dispozici stolní mixér, jednoduše do něj všechny ingredience nasypte a řádně rozmixujte. Osvědčilo se mi mixovat nejdříve na nízké otáčky, aby se nože nezačaly naprázdno protáčet. Pokud se tak stane, zastavte mixér a suroviny shrňte vařečkou nebo stěrkou na dno nádoby. Můžete si pohrát s délkou a rychlostí mixování dle toho, jak moc chcete pesto hladké. Dávejte však pozor, aby se zbytečně neohřálo na příliš vysokou teplotu, při které by se ničily enzymy a jiné zdravé látky, které chceme zachovat – zvlášť, když jde o pažitku z lesa 🙂
S ručním mixérem nemohu předat vlastní zkušenost, avšak s vhodnou nádobou pesto určitě půjde vyrobit také (možná jen ne úplně hladké, což nemusí vůbec vadit).
A to je vše. Tento jednokrokový recept lze použít také na pesto z jiných bylinek, jako je bazalka, medvědí česnek, petržel apod.
5 způsobů použití pesta
Garnish na cokoliv
Ať už jím ozdobíte chleba nebo třeba veggie steak, dodá jídlu svěží bylinkovou chuť.
Do těstovin
Jeden z nejznámějších způsobů použití pesta je do těstovin. Můžete jej přidat jako hlavní ochucovadlo nebo jen navrch na doladění.
Do kváskového sendviče
Hodí se jako obměna do příležitostných sandvičových svačin. Nejlépe samozřejmě z kváskového chleba (ten si můžete jednoduše vyrobit podle našeho kurzu)
Do salátů
Svou chutí obohatí také různé zeleninové, obilné i luštěninové saláty.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.