Kadeřávkové chipsy, vápníková bomba z rostlin, kterou chcete zkusit
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Kadeřávkové chipsy jsou skvělou možností, jak do sebe i do celé rodiny či přátel dostat plno zeleniny, pochutnat si a ještě přitom doplnit skvěle vstřebatelný vápník.
Kadeřávek vs. kapusta
Kadeřávek je druh kapusty (tzv. kadeřavá kapusta) a má od klasické hlávkové kapusty jinou strukturu, tvar, chuť a také 5násobný obsah vápníku. Toho v průměru obsahuje dokonce víc než kravské mléko (125 mg vs 150 mg na 100 g – tedy aspoň podle USDA) (1, 2) a celkově se jedná o jeden z nejlepší rostlinných zdrojů. Dobrou zprávou navíc je, že oproti špenátu, kde vstřebávání vápníku brání oxaláty, studie zjistily, že vápník z kadeřávku je vysoce vstřebatelný! (3, 4)
Jedna miska chipsů dělaná z cca půl kg syrového kadeřávku tak může obsahovat kolem 750 mg vápníku, přičemž doporučená denní dávka se pohybuje, v závislosti na instituci, která ji stanovila, okolo 800–1200 mg.
Zařadit kadeřávek do jídelníčku se vyplatí i z hlediska dalších obsažených mikronutrientů a v této podobě hlavně kvůli chuti! Zatím jsem nepotkal člověka, kterému by nechutnaly.
Tyto chipsy lze obdobně dělat z i klasické hlávkové kapusty, kterou nejspíš znáte z české kuchyně v podobě tradičního kapustovém zelí, nicméně pokud chceme mít zároveň vápníkovou bombu a nenahraditelnou křupavou strukturu, tak nám kadeřávek poslouží lépe.
Ingredience na plnou mísu
- Kadeřávek (minimálně dvě 200 gramová balení) – sehnat se dá sezónně v supermarketech, na zahrádce vaší maminky či takřka celoročně na rohlíku.cz
- Hořčice (cca 1 lžička)
- Olej (cca 2 lžíce) – ideálně olivový nebo řepkový v panenské kvalitě
- Sůl (cca půl lžičky)
- Libovolné další ochucovadlo (např. lahůdkové droždí, citrón, česnek, různé koření, atd.)
Chipsy se dají dělat v nekonečně mnoho variantách. My si dnes ukážeme jednu z těch základních, tedy jen hořčici se solí. Není však od věci je vyzkoušet třeba i s kešu sýrem (rozmixujete kešu s lahůdkovým droždím a vodou) nebo jiným luxusním dresinkem, který na nich do křupava uschne.
1. Připravíme kadeřávek
Kadeřávek omyjeme a usušíme. Já suším tak, že jím třepu o položenou čistou utěrku.
Poté oddělíme listy od košťálu rukama nebo za pomocí nože, čímž nám vzniknout chipsy kýženého tvaru. Nebojte se dělat i větší kousky, protože při pečení/sušení se pak zmenší asi o polovinu.
2. Připravíme zálivku
Vezmeme misku a smícháme v ní všechny ingredience na ochucení. V našem případě jsme použili zmiňovanou hořčici, olej a sůl. Se solí není radno to přehánět, protože chipsy mají tendenci se smrsknout a poté být přesolené.
3. Smícháme a pečeme na 120 °C
Smícháme kadeřávek se zálivkou, rozprostřeme na plech (nebo lépe na více plechů pro rovnoměrné pečení) a pečeme na 120 °C asi půl hodiny nebo dokřupava. Každých 5–10 minut při pečení prohrábneme a promícháme, abychom docílili křupavé a nikoliv na jedné straně spálené a na druhé straně gumové konzistence. 🙂
Alternativně lze dělat i raw variantu a sušit je při teplotě do 42 °C přes noc.
4. Snažíme se ochutnat dříve než náhle zmizí
Pokud je připravujete v domácnosti, kde se občas z čista jasna začnou pohybovat lidé s hladovo-kadeřávkovým záchvatem, doporučuji si uzmout část chipsů pro sebe, jinak by se mohlo stát, že celá mísa zmizí dříve, než byste čekali 🙂
Malý tip na závěr: Zajímavým způsobem, jak kadeřávek nebo chipsy z něj využít, je přidat ho do salátu či do buddha bowls. Inspiraci na buddha misky, kam lze kadeřávek přidat, najdete v našem novém e-booku nebo na googlu.
Přeji dobrou chuť a těším se zase u dalšího receptu!
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Tento recept je mls 😋
V podobných receptech se snažíme přinášet zdravější a modernější alternativy nejrůznějších pochutin, které slouží pro zpestření jídelníčku. Na našich mlsech náš jídelníček nestojí, ale rádi si je někdy dopřejeme. Přečíst si rozhovor o našem životním stylu – je Superkvašácká strava dokonalá?
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.