před 10 měsíci Děkování197 lidí poděkovalo

Návod na Rejuvelac, enzymatický super-nápoj, který potřebujete

Toto je fermentovaný super-recept s blahodárnými účinky na mikrobiom.
Rejuvelac je vysoce výživný nealkoholický kvašený nápoj plný probiotik. Dá se vyrobit snadno, rychle a levně pouze z vody a naklíčených zrn, které ji přemění do šumivého nápoje plného života.

Proč byste měli rejuvelac zkusit i vy

Díky vysokému obsahu probiotik rejuvelac podporuje zdraví trávicí soustavy a růst dobrých bakterií v našich střevech.

Zdravý trávicí systém je esenciální pro kvalitní a spokojený život. Má vliv na naši imunitu, energii, náladu, kvalitu spánku, hmotnost a další důležité aspekty (viz článek Superschopnosti, které získáte díky zdravému střevu). Takže zlepšení trávení je jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete podniknout ke zlepšení svého zdraví a rejuvelac nám v tomto může snadno pomoci.

Kromě probiotických účinků je i velice výživný a snadno stravitelný. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B, C, E (1). Můžete ho proto použít i jako zdravý energetický nápoj.

V 80. letech si holistická výživová poradkyně Ann Wigmore uvědomila důležitost enzymů a lakto-fermentovaných potravin ve stravě. Z pšenice vyrobila rejuvelac a řekla: „Rejuvelac je ve skutečnosti tak výživný, že ho lze klasifikovat jako jídlo samo o sobě.

Ingredience:

  • 1 hrnek pšenice, ječmene, žita, ovsa nebo pohanky, natural (celozrnné) rýže či quinoi
  • 4 hrnky vody

1. Obilovinu dopředu namočíme do vody

Obilovinu nasypeme do sklenice (pokud máme, použijeme přímo sklenici na klíčení, zakoupit je můžeme různě na internetu) a zalijeme dostatečným množstvím čisté vody na minimálně 8 hodin (max 24 h).

2. Necháme ji naklíčit

Pomocí sítka ze sklenice s obilovinou slijeme vodu. Každý den 2–3× obilovinu propláchneme (tj. obilovinu zalijeme čistou vodou a hned zase slijeme a přemístíme do sklenice). Po 2–3 dnech uvidíme klíčky.

3. Zalijeme vodou a fermentujeme

Jakmile má obilovina malé klíčky, přemístíme ji do větší sklenice a zalijeme 4 hrnky čisté vody, přikryjeme kapesníčkem nebo látkou a necháme 2–3 dny na lince v kuchyni fermentovat.

Voda se postupně začne zakalovat a budou v ní vznikat bublinky. V tomto bodě ochutnáme. Rejuvelac by měl chutnat jako osvěžující perlivá voda s citrónovým nádechem.

4. Slijeme a můžeme použít

Rejuvelac slijeme (naklíčenou obilovinu můžeme usušit a použít na výrobu domácího amasaké – luxusní přirozeně sladkou kaši, která se dá používat jako sladidlo, svačinka nebo i příkrm pro děti; anebo použít na další várku rejuvelac) a uzavřeme.

Uchováváme v lednici zhruba týden (vždy zkontrolujeme, jestli dobře voní a chutná).

Tip: U receptu si můžeme si hrát s vodou. Pokud chceme silnější chuť, příště použijeme více obilí a méně vody. Pokud naopak slabší, dáme příště na 1 hrnek obilí 6 a více hrnků vody. Také můžeme střídat obiloviny (nejvíce se nám osvědčila pšenice, žito a quinoa). Pro bezlepkovou dietu doporučujeme použít quinou.

Jak rejuvelac použít?

Rejuvelac dodává pokrmům lahodnou chuť i vůni a díky obsahu probiotik funguje i jako startér místo probiotik.

  • Osvěžující probiotická limonáda – například s mátou, pár kapkami javorového sirupu a kousky ledu. Anebo rejuvelac smíchaný 1:1 s čerstvým ovocným džusem.
  • Startér k výrobě probiotických dobrot – například rostlinných sýrů, pomazánek (zkuste ho použít třeba v této slunečnicové), krémů, tvarohů a jogurtů (vyzkoušejte v tomto kokosovém). Stačí použít do receptu 1–2 lžíce jako startér místo probiotik.
  • Pomocník při eliminaci antinutrientů – díky probiotickým účinkům se rejuvelac používá i při namáčení luštěnin, obilovin, semínek a ořechů, které obsahují antinutriční látky. Pomáhá je odstraňovat a tím pádem i zvýšit stravitelnost těchto potravin. Stačí k namočením zrnům přidat 1–2 lžíce rejuvelac a nechat společně namáčet.

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 197 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…
Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

Komentáře

Chcete přidat komentář k článku?

Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.

-48% Mimořádná akce: Jarní balíček na odlehčení a „nakopnutí“ po zimě!

Mimořádná akce: Jarní balíček na odlehčení a „nakopnutí“ po zimě!

3 e-booky + 21 denní pracovní plán s jídelníčkem = 3 týdny ke zdravějšímu jídelníčku, novému přívalu energie a lehkosti na těle i na duši. Ušetříte 550 Kč!

2021-06-20 22:59:59

To mě zajímá