Návod na Rejuvelac, enzymatický super-nápoj, který potřebujete
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Proč byste měli rejuvelac zkusit i vy
Díky vysokému obsahu probiotik rejuvelac podporuje zdraví trávicí soustavy a růst dobrých bakterií v našich střevech.
Zdravý trávicí systém je esenciální pro kvalitní a spokojený život. Má vliv na naši imunitu, energii, náladu, kvalitu spánku, hmotnost a další důležité aspekty (viz článek Superschopnosti, které získáte díky zdravému střevu). Takže zlepšení trávení je jedním z nejdůležitějších kroků, které můžete podniknout ke zlepšení svého zdraví a rejuvelac nám v tomto může snadno pomoci.
Kromě probiotických účinků je i velice výživný a snadno stravitelný. Obsahuje bílkoviny, sacharidy, vitamíny skupiny B, C, E (1). Můžete ho proto použít i jako zdravý energetický nápoj.
V 80. letech si holistická výživová poradkyně Ann Wigmore uvědomila důležitost enzymů a lakto-fermentovaných potravin ve stravě. Z pšenice vyrobila rejuvelac a řekla: „Rejuvelac je ve skutečnosti tak výživný, že ho lze klasifikovat jako jídlo samo o sobě.“
Ingredience:
- 1 hrnek pšenice, ječmene, žita, ovsa nebo pohanky, natural (celozrnné) rýže či quinoi
- 4 hrnky vody
1. Obilovinu dopředu namočíme do vody
Obilovinu nasypeme do sklenice (pokud máme, použijeme přímo sklenici na klíčení, zakoupit je můžeme různě na internetu) a zalijeme dostatečným množstvím čisté vody na minimálně 8 hodin (max 24 h).
2. Necháme ji naklíčit
Pomocí sítka ze sklenice s obilovinou slijeme vodu. Každý den 2–3× obilovinu propláchneme (tj. obilovinu zalijeme čistou vodou a hned zase slijeme a přemístíme do sklenice). Po 2–3 dnech uvidíme klíčky.
3. Zalijeme vodou a fermentujeme
Jakmile má obilovina malé klíčky, přemístíme ji do větší sklenice a zalijeme 4 hrnky čisté vody, přikryjeme kapesníčkem nebo látkou a necháme 2–3 dny na lince v kuchyni fermentovat.
Voda se postupně začne zakalovat a budou v ní vznikat bublinky. V tomto bodě ochutnáme. Rejuvelac by měl chutnat jako osvěžující perlivá voda s citrónovým nádechem.
4. Slijeme a můžeme použít
Rejuvelac slijeme (naklíčenou obilovinu můžeme usušit a použít na výrobu domácího amasaké – luxusní přirozeně sladkou kaši, která se dá používat jako sladidlo, svačinka nebo i příkrm pro děti; anebo použít na další várku rejuvelac) a uzavřeme.
Uchováváme v lednici zhruba týden (vždy zkontrolujeme, jestli dobře voní a chutná).
Tip: U receptu si můžeme si hrát s vodou. Pokud chceme silnější chuť, příště použijeme více obilí a méně vody. Pokud naopak slabší, dáme příště na 1 hrnek obilí 6 a více hrnků vody. Také můžeme střídat obiloviny (nejvíce se nám osvědčila pšenice, žito a quinoa). Pro bezlepkovou dietu doporučujeme použít quinou.
Jak rejuvelac použít?
Rejuvelac dodává pokrmům lahodnou chuť i vůni a díky obsahu probiotik funguje i jako startér místo probiotik.
- Osvěžující probiotická limonáda – například s mátou, pár kapkami javorového sirupu a kousky ledu. Anebo rejuvelac smíchaný 1:1 s čerstvým ovocným džusem.
- Startér k výrobě probiotických dobrot – například rostlinných sýrů, pomazánek (zkuste ho použít třeba v této slunečnicové), krémů, tvarohů a jogurtů (vyzkoušejte v tomto kokosovém). Stačí použít do receptu 1–2 lžíce jako startér místo probiotik.
- Pomocník při eliminaci antinutrientů – díky probiotickým účinkům se rejuvelac používá i při namáčení luštěnin, obilovin, semínek a ořechů, které obsahují antinutriční látky. Pomáhá je odstraňovat a tím pádem i zvýšit stravitelnost těchto potravin. Stačí k namočením zrnům přidat 1–2 lžíce rejuvelac a nechat společně namáčet.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.
Chcete přidat komentář k článku?
Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.