Jediný návod na rostlinná mléka, který potřebujete (ve 3 krocích)
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Rostlinná mléka jsou čím dál tím více oblíbená a díky tomu i široce dostupná – koupíme je nejen ve zdravých výživách, ale i v běžných obchodech a supermarketech (a dokonce už se často používají i v kavárnách a restauracích). To je dobrá zpráva! Ale…
Proč rostlinná mléka nekupovat?
- Jsou až o 50 % dražší (penízky můžete šetřit na důležitější věci)
- Jsou příliš zředěná vodou (platíme 70–90 Kč za vodu s 2 % ořechů)
- Jsou zbytečně plná přidaných jednoduchých cukrů a aditiv (emulgátory, stabilizátory, aromata)
Do přípravy rostlinného mléka se mi dlouho nechtělo. Myslela jsem, že je to složité a náročné na čas. A když jsem potřebovala mléko ihned, bylo pro mě pohodlnější vytáhnout ze špajzu novou krabici, než vyrábět.
Pak jsem ale zjistila, že vyrobit si rostlinné mléko je tak jednoduché (jde to i zcela bez cezení – za 1 minutu), mléka jsou lahodná, můžu si je připravit kdykoliv a navíc cenově vyjdou opravdu za hubičku! A domácí mléko se dokonce dá dělat i do zásoby (jak? dozvíte se v tipu na konci receptu :-)).
Z čeho lze rostlinné mléko vyrobit
Dá se vyrobit z jakéhokoliv zrna od mandlí, přes rýži, sóju, oves, až po sezam, mák, makadamie či arašídy. Nejčastěji se však dělá z těchto surovin:
- oříšky – mandle, kešu, lískové, vlašské, kokos
- semínka – sezamová, mák, konopná
- obiloviny – rýže, oves a vločky, špalda, quinoa, jáhly, amasaké
- luštěniny – sója, hrách
- kombinace výše uvedených (např. oves-kokos, rýže-kokos aj.)
Výběr základní suroviny pro výrobu mléka
Možná vám teď ze všech těch surovin jde hlava kolem a přemýšlíte: „Z čeho ho mám teda vyrobit? Pro jakou surovinu se rozhodnout?“
Záleží, na co ho plánujete použít. Pojďme si rozebrat, jak které mléko chutná a k čemu se nejčastěji používá:
- Mandlové – výživově bohaté; jemně ořechová chuť a vodovější konzistence; skvělé pro pečení a vaření, k výrobě nápojů i do kávy (dobře pění).
- Sójové – vysoký obsah bílkovin; nejdostupnější rostlinné mléko a spolu s ovesným nejvíce podobné živočišnému; neutrální chuť a krémová konzistence; vhodné do kávy (dobře pění), na vaření i pečení a k výrobě rostlinných jogurtů bez potřeby zahušťovadel.
- Kokosové – výživově bohaté, tučnější než ostatní mléka; výrazná sladká kokosová chuť, krémová konzistence; skvělé do asijských jídel (kari, korma, omáčky, polévky aj.), dezertů, smoothies, kaší a zmrzlin.
- Rýžové – vyšší obsah sacharidů; sladká chuť (u kupovaných, u domácích není chuť tolik sladká, je třeba použít k výrobě rýžové amasaké nebo koji), řídká a vodnatá konzistence; ideální pro vaření a pečení (ale ne k výrobě pudinků, často nezhoustne) či k výrobě nápojů (např. kakao).
- Ovesné – vysoký obsah vlákniny; chuťově velmi podobné živočišnému plnotučnému mléku, je husté, krémové; vhodné do kávy, vaření i pečení, k výrobě krémových nápojů (milkshake, smoothies) a rostlinných jogurtů bez potřeby zahušťovadel.
- Špaldové – sladká chuť, vodnatá konzistence; výborné jen tak, anebo do vaření či pečení či k výrobě nápojů.
- Lískooříškové – výrazná oříšková chuť; vhodné do kaší, dezertů a pudinků nebo sladkých nápojů (kakao, smoothies).
- Kešu – jemně sladká chuť (neutrálnější než mandle) a krémová hustší konzistence; vhodné do vaření i pečení (sladkého i slaného) či k výrobě zmrzlin a krémových nápojů (smoothies, kakao, milkshake).
- Makové – výrazně maková chuť i vůně; vhodné do kaší nebo jen tak na pití.
Po přečtení výčtu výše už můžete mít zhruba představu, které mléko jak chutná a jak ho použít. Pokud chcete vyrobit mléko pro určitý účel, sepsali jsme pro vás pomůcku:
Které mléko se na co hodí?
– káva: sójové, mandlové, ovesné
– pudinky: jakékoliv krom rýžového (často nezhoustne)
– slané pokrmy: kokosové, sójové, rýžové
– těsta: jakékoliv (nejlépe rýžové či sójové)
– jen tak na pití: rýžové a špaldové (nejsladší), makové, mandlové
– kaše: jakékoliv (nejlépe rýžové, špaldové, kokosové či jiná oříšková)
– cereálie: jakékoliv (nejlépe mandlové, rýžové nebo špaldové)
– nápoje: ovesné, kokosové, rýžové, kešu aj.
Máte už vybránu surovinu pro výrobu vlastního mléka? Skvělé! 🙂 Tak přejděme k praxi. Pojďme si ho vyrobit. Jednoduše, ve 3 krocích. Tento postup funguje na mléko z kterékoliv vstupní suroviny.
Ingredience (na cca 0,5 l):
- 100 g základní suroviny (oříšky, semínka, obiloviny, koji, amasaké nebo luštěniny)
- 520 g vody
- 3 datle nebo 2 lžíce zdravějšího sladidla (např. datlový či javorový sirup)
- případně špetka soli (nebo vanilka, kakao, karob, skořice aj.)
Nástroje:
- stolní mixér
- pytlík na výrobu mléka, cedník, sítko, utěrka, staré triko, gáza aj.
1. Namočíme zrno
Ze seznamu výše si vybereme základní surovinu (např. rýži, mandle, oves, lískové oříšky, mák, sóju aj.), ze které chceme udělat mléko a zrno namočíme do dostatečného množství čisté vody (na fotografii jsme vyráběli mléko z ovesných vloček). Necháme minimálně 5–12 hodin namočit.
Tip: Pokud chceme stejně sladké obilné mléko jako z obchodu, k jeho výrobě použijeme obilné amasaké nebo koji.
Díky namočení se nejen mléko stane výživnějším a lépe stravitelným (odstraní se větší část antinutričních látek), ale také se bude lépe mixovat.
Tip: Pokud máte rádi opražené ořechy a výraznější chutě, zkuste ořechy či semínka před použitím opražit na suché nebo mírně omaštěné pánvi. Můžete opražit ořechy jak po namočení, tak také suché (poté je lze namočit nebo použít na výrobu mléka bez namočení).
2. Slijeme a rozmixujeme na mléko
Namočené zrno slijeme a přemístíme do mixéru. Zalijeme 520 g čisté vody, přidáme odpeckované měkké datle (rozinky) nebo sladidlo (případně i špetku soli) a rozmixujeme na mléko (v blenderu cca 2 minuty na vysoké otáčky).
Ochutnáme a pokud bychom chtěli mléko sladší (například pro použití do kaší či dezertů), ještě přidáme sladidlo nebo datle a znovu zapneme mixér. Pokud chceme mléko použít ve slaném pokrmu, sladidlo můžeme zcela vynechat a naopak přidáme špetku soli.
Tip: Pokud chceme mléko ochutit, uděláme to v tomto kroku. Přidáme buď kakao či karob, vanilku, skořici nebo třeba perníkové koření. Můžeme přidat také čerstvé či mrazem sušené ovoce pro ovocnou variantu.
3. Mléko přecedíme
Nachystáme si větší mísu nebo kastrol a pytlík na výrobu mléka (alternativně cedník, sítko, gázu, utěrku, triko nebo jinou věc na cezení). Mléko nalijeme do pytlíku a pomocí rukou pytlík postupně mačkáme, aby nám vyteklo veškeré mléko.
Pokud vyrábíme mléko z luštěnin (zejména ze sóji) a obilovin, doporučujeme ho před pitím převařit alespoň 5 minut. Luštěniny obsahují pro naše tělo problematické antinutrienty, kterých se dá částečně zbavit varem. Takto připravené mléko bude stravitelnější a chuťově intenzivnější.
4. Hotovo!
Hotové mléko přelijeme do čisté sklenice s uzávěrem a skladujeme v lednici cca 3–5 dní.
Jak připravit mléko do zásoby
Pokud víme, že mléko nestihneme spotřebovat, anebo si ho chceme uchovat do zásoby, nalijeme ho do formiček na led a zamrazíme. Díky tomu ho budeme mít pořád po ruce (tj. stačí kostičku s mlékem z mrazáku např. vhodit do vařící se kaše a je to!) 🙂
Používáme všude tam, kde bychom jinak použili klasické živočišné mléko – tj. obilné kaše, káva, kakao, zmrzliny, pudinky, smoothies, milkshake, dezerty, koláče, sladkosti, sladká i slaná těsta, náplně, omáčky, hlavní jídla (bramborová kaše, špenát, těstoviny aj.) atd.
Tip: Domácí rostlinná mléka můžeme použít i pro výrobu domácích rostlinných jogurtů. Jak na to, jsme sepsali do e-booku Probiotické super-jogurty bez mléka.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.
Chcete přidat komentář k článku?
Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.