před 4 lety Děkování92 lidí poděkovalo

Fermentovaná granola s kváskem (bez lepku), zdravá křupavá svačina (nejen) pro děti

Toto je fermentovaný super-recept s blahodárnými účinky na mikrobiom.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Mysleli jste si, že granola rovná se zdravá snídaně? Pokud ji prokvasíte kváskem, pak ano. Tato granola má nejen božskou chuť a křupavou strukturu, ale díky tradiční přípravě je také zdravá a výživná.

Historie granoly

Granola je směs ovesných vloček a různých dalších ingrediencí (sušené ovoce, kokos, oříšky, semínka, kousky čokolády, lupínky, sladidlo aj.) konzumovaných zejména jako snídaně nebo svačina.

První semínko pro vznik granoly zasel Dr. James Caleb Jackson v roce 1863. Upekl větší kus těsta z grahamové mouky, rozdrtil ho, upekl znovu a nazval to Jacksonova granula (neměla úspěch, dala se jíst jen přes noc namočená v mléce).

Krátce na to Dr. John Harvey Kellogg (provozovatel ozdravovny) vytvořil vlastní směs z ovesných vloček, pšeničné a kukuřičné mouky zvanou také granula. Jackson ho zažaloval a tak Kellogg změnil název z granuly na granolu a od roku 1889 prodával dvě tuny týdně.

Na konci 60 let přišel Layton Gentry s receptem na moderní granolu, která se stala masově vyráběným a prodávaným produktem. (1)

Rozdíly ve složení granoly

V granolách na dnešním trhu jsou velké rozdíly. Některé jsou velmi průmyslově zpracované – obsahují mnoho cukru, tuku, aditiv, aromat a zpracovaných ingrediencí jako jsou polštářky, lupínky, pufovaná obilná zrna, křupinky, vysokofruktózový kukuřičný sirup (HFCS) atp. Tyto granoly neposkytují žádné zdravotní přínosy, ba naopak.

Existují i značky, které vyrábějí poctivé granoly z přírodních, kvalitních a celistvých ingrediencí. Ani ty ale nejsou příliš vhodné pro častější konzumaci z důvodu obsahu antinutričních látek (v ovesných vločkách, ořeších a semenech; antinutrienty zhoršují vstřebatelnost minerálů u dětí i dospělých, například způsobují nedostatek železa, zinku, vápníku, hořčíku (2, 3)) a špatné stravitelnosti.

Jsou ovesné vločky bezlepkové? Lepek (gluten) je zásobní bílkovinnou složkou obilovin. Skládá se ze dvou složek: prolaminů a glutelinů. Právě prolaminy mohou způsobit poškození střeva (celiakii). U pšenice se jim říká gliadiny, u ječmene hordeiny, u žita secaliny a u ovsa aveniny. U lidí s celiakií je dle studií většinou prolamin avenin z ovsa tolerován (pouze 8 % celiaků s ním má problém (zdroj)), protože je ho v zrnu pouze okolo 15 %. Oproti pšenici, žitu a ječmeni (ty obsahují 40 a více % prolaminů). Velkým problémem u většiny ovsa je ale jeho kontaminace lepkovými obilovinami vlivem používání společných zemědělských strojů při setbě, sklízení i zpracování. Proto v případě přísné celiakie je třeba vybírat oves a produkty z něj certifikovány jako „bezlepkové“, tj. bez kontaminace lepkovými obilovinami.

Výhoda fermentované granoly

Když ovesné ořechy, semena a ořechy dopředu namočíte a nafermentujete pomocí kvásku, velká část antinutričních látek se eliminuje (4) a vznikne zdravější, výživnější a velmi chutná (také levná a ve finále zjistíte že i celkem snadná a nenáročná) verze granoly vhodná i pro děti. Výhodou domácí přípravy je také možnost udělat si pokaždé jinou příchuť podle toho, co do ní zrovna dáte (ořechová, ovocná, čokoládová, perníková, á la štrůdl atp.).

Ingredience (1 sklenice):

  • 1 šálek (100 g) celých ovesných nebo jiných vloček (v případě přísné bezlepkové diety volte ty s nápisem bez lepku)
  • 1/3 šálku (80 g) bezlepkového kvásku (přímo z lednice; pokud nedržíte bezlepkovou dietu, můžete dát i pšeničný či žitný kvásek)*
  • 2 lžíce (20) g kokosového oleje (či jiného kvalitního)
  • 2 lžíce (20 g) oříškového nebo semínkového másla (já dala tahini nebo lze nahradit olejem, tj. dát celkově 1/4 šálku (40 g) oleje)
  • 1/4 šálku (100 g) javorového sirupu (nebo jiného zdravého sladidla)
  • 1/2 šálku směsi dýňových a slunečnicových semínek (nebo jiných)
  • 1/2 šálku směsi ořechů (kešu, mandle, vlašské atp.)
  • hrst rozinek (brusinek nebo jiného sušeného ovoce)
  • 1–1,5 lžičky perníkového koření nebo skořice (není nutné)
  • špetka soli

*kvásek si můžete doma založit podle návodu, anebo získat z kváskové mapy

1. Nakvasíme vločky

Vločky nasypeme do misky, přidáme odvážený kvásek (lze přímo z lednice, např. odložené zbytky z krmení kvásku při výrobě kváskového chleba), polovinu množství sirupu (tj. 50 g) a 20 g oleje. Zamícháme, přikryjeme utěrkou nebo schováme do igelitového pytlíku a necháme 8 hodin na teplém místě v kuchyni kvasit. Díky fermentaci se ve vločkách rozloží antinutriční látky a granola bude prospěšnější pro naše tělo (4).

2. Aktivujeme ořechy a semínka

Tento krok není povinný, ale pokud chceme granolu zdravější a výživnější, je dobré ho nepřeskočit (stejně budeme čekat, než nám nafermentují vločky). A navíc je do minuty hotový. Díky namočení semínek a oříšků nejen odstraníme antinutriční látky, ale také zvýšíme množství živin (4). Stačí semínka a oříšky nasypat do misky a zalít dostatečným množstvím vody. Necháme je 8 hodin máčet a aktivovat.

3. Vytvoříme těsto na granolu

Ze semínek a oříšků slijeme vodu a dáme je do velké mísy. Přidáme nafermentované vločky (konzistence bude tuhá, rozdrobíme je), druhou polovinu (50 g) sirupu, 20 g oříškového nebo semínkového másla (nebo oleje), rozinky, koření a sůl. Ingredience dobře promícháme (těsto bude mokré).

4. Šup s granolou do trouby

Předehřejeme troubu na 150 °C. Nachystáme si plech s pečícím papírem a granolu na ni přemístíme. Pomocí prstů ji rozprostřeme po plechu a vložíme plech do trouby.

Pečeme 15 minut. Poté granolu promícháme a pečeme dalších 15–30 minut dozlatova. Průběžně granolu kontrolujeme, abychom ji nespálili. Jakmile je mírně zlatavá, vypneme ji. Granola bude v troubě stále mokrá a měkká, ztvrdne, jakmile ji vytáhneme z trouby. Necháme ji vystydnout a vyschnout.

Přemístíme do uzavírací sklenice nebo krabičky a skladujeme v pokojové teplotě.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Tento recept je mls 😋

V podobných receptech se snažíme přinášet zdravější a modernější alternativy nejrůznějších pochutin, které slouží pro zpestření jídelníčku. Na našich mlsech náš jídelníček nestojí, ale rádi si je někdy dopřejeme. Přečíst si rozhovor o našem životním stylu – je Superkvašácká strava dokonalá?

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 92 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨