před 3 lety Děkování235 lidí poděkovalo

Domácí kváskový Wasa, návykový knäckebrot ze 4 ingrediencí, který si můžete udělat i do zásoby

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Tyto křupavé knäckebroty jsou snadná a rychle hotová alternativa chleba, do které zužitkujete zbylý kvásek. Můžete si je ochutit pokaždé jinak a mít je tak po ruce do zásoby jako svačinu nebo přílohu k polévkám či salátům.

Knäckebrot (Crispbread) je původem švédský druh tvrdého placatého žitného chleba, který je velice oblíbený v celé Skandinávii. Tradičně se dělal z žitné mouky, měl dlouhou trvanlivost a byl považován za jídlo chudých. První zmínky o jeho výrobě pocházejí už z roku 500 našeho letopočtu. Tehdy se ještě jednalo o kulaté „oplatky“ s dírou uprostřed, aby mohly být zavěšeny pod střechou domu. Typicky obdélníkový knäckebrot vznikl v Německu a od té doby je známý a oblíbený po celém světě.

Wasa Original Crisp krekry s tofu míchanými „vajíčky“

Knäckebrot je nejen oblíbený ve Švédsku (ročně ho každý Švéd sní okolo 3,7 kg; což se může zdát hodně, ale pro zajímavost průměrný Čech za rok sní až 40 kg českého chleba), ale i ve světě. Ze Švédska se exportuje do více než 40 zemích, včetně České republiky. (1, 2)

Nejznámějšími knäckebroty jsou ty od značky Wasa. Jsou celozrnné, křupavé, některé obsahují kvásek (např. „Original Crisp“ a „Vícezrnné s kváskem“, ostatní obsahují droždí) a jsou moc dobré jen tak na křoupání, obložené, anebo místo chleba k polévce, salátu, gulášům či indickým jídlům.

Jelikož jsme si je zamilovali, rozhodli jsme se je vyrobit doma – bez použití droždí. Povedly se nám tak, že dokonce předčily ty originální! Tak je s vámi s radostí sdílíme. Odteď už si je můžete vyrábět doma i vy. 🙂

Ingredience:

  • 320 g celozrnného žitného rozkvasu (rozmnoženého kvásku se 100 % hydratací – tj. 150 g mouky, 150 g vody a 20 g kvásku) nebo zbylého kvásku*
  • 80 g celozrnné žitné mouky (my použili Pernerku; množství mouky se ale může lišit dle její savosti nebo hydratace vašeho kvásku, možná tedy budete potřebovat mouky více)
  • 30 g rostlinného másla nebo kokosového oleje
  • 1 lžička soli
  • volitelně: kmín, sušený česnek, rostlinný sýr, sezam, chia, mák, rozmarýn, koření dle chuti atp.

*Pokud ještě nemáte kvásek, můžete si ho založit podle našeho návodu pro začátečníky.

1. Smícháme mokré ingredience

Roztopíme si tuk. K rozkvasu nasypeme sůl (případně i koření, pokud chceme dělat knäckebroty ochucené; my máme oblíbené se sezamem, anebo kombinace kmín a sušený/čerstvý česnek) a vlijeme vlažný tuk. Zamícháme.

2. Vytvoříme těsto

Postupně přidáváme prosátou mouku a zpracujeme na měkké nelepivé těsto. Pokud by bylo stále lepivé, přidáme mouky více.

Těsto prohněteme, zabalíme do sáčku nebo fólie a dáme na hodinu či déle (můžeme i přes noc) odpočinout do lednice.

3. Těsto rozválíme a nakrájíme

Těsto rozdělíme na 2 poloviny. Utrhneme si pečící papír, trošku ho posypeme moukou a každou půlku rozválíme zvlášť na co nejtenčí těsto (nebojte se těsto vyválet opravdu tenké jako papír – čím tenčí, tím jsou chutnější). Po celé délce ho zlehka posypeme solí a můžeme jemně rozválet, aby se sůl přitlačila do těsta (pokud je chceme používat i nasladko, např. jako svačinku namazané arašídovým máslem a obložené banánem, anebo s máslem a marmeládou, tak závěrečné posypání solí vynecháme).

Nožem nakrájíme na požadované tvary – my dělali tvar knäckebrotů (obdélníky), ale můžete nakrájet i na malé krekry nebo na dlouhé tyčinky. Pro identický vzhled Wasa krekrů ještě propícháme každý krekr vidličkou.

4. Pečeme na 180 °C 15 minut

Pečící papíry s krekry přendáme na plechy a dáme péct do rozehřáté trouby na 180 °C na 15–20 minut dozlatova. Čím tmavší krekry budou, tím více budou křupavé.

5. Necháme vychladnout a křoupeme!

Plechy s krekry vytáhneme z trouby, necháme vychladnout a můžeme křoupat. Zbylé krekry skladujeme v dóze. Vydrží dlouho, pokud je do té doby nesníme. 🙂

Jak je jíst?

Výborné jsou jen tak, anebo s nejrůznějšími dipy, ořechovými másly, tahini, pomazánkami (např. s touto luxusní slunečnicovou probiotickou pomazánkou), krémovými sýry (viz náš sýrový e-book, který je zdarma ke stažení), namazané rostlinným máslem a obložené zeleninou, tofu či tempehem, anebo místo chleba k polévce, salátu, guláši, kari, dhálu, míchaným vajíčkům – tzv. tofíčkům aj.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 235 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨