Křehké bezvaječné piškoty z celozrnné mouky (vegan), hotové do 15 minut
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Dětské piškoty. První sladkost, kterou téměř každé dítě dostane do ruky a také jedno z prvních jídel, které se doporučuje při rekonvalescenci.
Ač nejsme příliš zastánci piškotů kvůli jejich nízké výživové hodnotě (bílá mouka a bílý cukr), jsou chvíle, které si o piškoty vyloženě říkají. Například některé druhy vánočního cukroví nebo nepečené dezerty (třeba náš oblíbený nepečený pudinkový tofu dezert s piškoty).
Sehnat zdravější a bezvaječné piškoty na našem trhu je nadlidský úkol. Prostě nejsou. A tak jsme vytvořili jejich alternativu bez vajec, z celozrnné mouky a kokosového cukru.
Tak pojďme si je upéct! 🙂
Ingredience (1 plech):
- 100 g celozrnné pšeničné mouky
- 30 g kokosového cukru (či jiného zdravějšího sypkého sladidla)
- 70–100 ml rostlinného mléka nebo vody
- 2 lžičky oleje
- 1 lžička octa
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 1/2 lžičky kypřícího prášku bez fosfátů
- špetka soli
1. Připravíme si pomůcky
Nachystáme si pevnější sáček (malý roh odstřihneme) nebo speciální sáček na zdobení. Rozehřejeme si troubu na 180 °C. Plech vyložíme pečícím papírem.
2. Vytvoříme těsto
V misce smícháme mouku, kokosový cukr, jedlou sodu, kypřící prášek a sůl. V hrníčku rozmícháme olej, ocet a mléko nebo vodu (začneme 70 ml a případně přidáme). K suchým ingrediencím nalijeme tekuté a smícháme na „lívancové“ těsto (viz obrázek níže).
Tip: Piškoty můžeme i ochutit – k suchým ingrediencím přidat kakao nebo karob, skořici, perníkové koření, vanilku, anebo na kousky nakrájené ovoce.
3. Uděláme piškoty
Teď už vše musí jít rychle. Těsto přelijeme do sáčku na zdobení. Prsty si přidržíme pečící papír, druhou rukou sáček mírně stlačíme a krouživým pohybem vytvoříme piškot. Pokračujeme, dokud nespotřebujeme veškeré těsto.
4. Pečeme
Plech s piškoty dáme ihned do trouby a pečeme na 180 °C zhruba 10 minut, než jsou piškoty zespodu zlatavé.
Po upečení jsou piškoty křehké a spíše měkčí. Pokud je necháme 2–3 dny na vzduchu, ztvrdnou a budou konzistencí podobné klasickým piškotům. Skladujeme v uzavřené dóze, podobně jako sušenky.
Jak piškoty jíst?
Piškoty můžeme jíst samotné, s jogurtem, pudinkem, anebo použít do nepečených dezertů (jako např. do Odlehčeného pudinkového tofu dezertu, piškotového dortu, řezů či tiramisu) či vánočního cukroví (vosí hnízda, rumové kuličky aj.).
Dětem můžete tyto piškoty podávat stejně, jako ty klasické (někteří doporučují s prvními příkrmy, jiní až od roka). Narozdíl od nich, tato alternativa obsahuje i prospěšnou vlákninu a méně sladidla, je proto (nejen) pro děti zdravější.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Tento recept je mls 😋
V podobných receptech se snažíme přinášet zdravější a modernější alternativy nejrůznějších pochutin, které slouží pro zpestření jídelníčku. Na našich mlsech náš jídelníček nestojí, ale rádi si je někdy dopřejeme. Přečíst si rozhovor o našem životním stylu – je Superkvašácká strava dokonalá?
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.