před 2 lety Děkování114 lidí poděkovalo

10 překvapivých způsobů, jak a kde používat jablečný ocet. Čistí, chutná i léčí

Jablečný ocet by měl být základem každé domácnosti. Je to zázračný všestranný pomocník, který chuťově doladí pokrmy, vyčistí celý domov, vyživí pokožku a pomůže i s mnohými zdravotními problémy.

Univerzální pomocník do každé domácnosti

Tato zlatá tekutina v podobě jablečného octa nejenže pomůže vyčistit domácnost bez chemie, ale důkazy naznačují, že může být užitečný i našemu zdraví. Proto je teď tolik moderní pít každé ráno sklenici vody s jablečným octem. Níže je seznam způsobů, jak tento zlatý poklad můžete doma využít.

Jablečný ocet nemusíte za draho kupovat, dá se téměř bez práce a skoro zadarmo vytvořit doma dle našeho návodu (vytvoří se v podstatě sám, takže ho zvládne každý:-).

Ale pozor! Užívejte ho správně

I přes to, že konzumace jablečného octa může mít řadu léčivých účinků, neplatí pravidlo čím více, tím lépe. Ocet je kyselina a má také svá negativa. Vždy (kromě malých množství do vaření) je třeba jej užívat v ředěném stavu.

  • Může poškodit zubní sklovinu. Pokud chcete ocet pít, vždy jej zřeďte a konzumujte brčkem, anebo si vypláchněte ústa čistou vodou a počkejte min. 30 minut s čištěním zubů. Bezpečné množství je 1 lžička – 2 lžíce denně, do vaření nebo rozpuštěné ve sklenici vody.
  • Může způsobit popáleniny na kůži. Při použití na pleť nebo vlasy jej vždy zřeďte (2 lžíce ve sklenici vody) a nejdříve na jednom místě vyzkoušejte, jak na něj bude vaše pleť reagovat. Nedoporučuje se používat na citlivou a velmi suchou pokožku a na otevřené rány.

1. Pomůže při hubnutí

Jablečný ocet se často zmiňuje jako pomoc při hubnutí. Některé krátkodobé studie totiž ukázaly, že konzumace jablečného octa (1 lžíce ve sklenici vody před jídlem) může pomoci sníst méně kalorií, zhubnout a snížit množství břišního tuku, protože pomáhá cítit se po jídle sytí (1, 2).

Dlouhodobé účinky ale nejsou známy a pravděpodobně budou malé, pokud člověk neprovede i další změny ve stravě a životním stylu (např. vyhnout se těmto 15 nezdravým potravinám, které poškozují náš mikrobiom, postavu a zdraví).

2. Dodá lesk vlasům a eliminuje lupy

Jablečný ocet se stal oblíbencem v přírodní péči o pleť a vlasy. Může pomoci vlasy vyživit, hydratovat, posílit a dodat lesk. Snižuje také svědění pokožky hlavy a pomáhá eliminovat lupy. Sice ještě neexistuje dostatek vědeckých důkazů, které by tato tvrzení potvrdily, ale odborníci na pleť se shodují, že tato fermentovaná tekutina dokáže velké věci (3).

Před použitím je třeba ho zředit 1:4 s vodou. Můžete jej aplikovat jako vlasový oplach, tonikum nebo k přímému ošetření pokožky hlavy.

3. Očistí ovoce a zeleninu

Ovoce a zelenina jsou v dnešní době plné zbytků pesticidů. Mnoho lidí se jich snaží zbavit namočením potravin do jablečného octa. Studie stále s jistotou nepotvrdily, že by byl ocet účinnější v odstraňování pesticidů než voda, ale může pomoci zbavit potraviny nebezpečných bakterií, jako je třeba E. Coli nebo salmonela (4, 5, 6).

4. Bojuje s cukrovkou

Některé studie prokázaly, že konzumace octa po jídle s vysokým obsahem sacharidů může zlepšit citlivost na inzulín až o 34 % a výrazně snížit hladinu cukru v krvi (7, 8, 9). Může tedy pomoci diabetikům regulovat hladinu cukru v krvi. Před použitím se ale nejdříve poraďte se svým lékařem.

5. Zajistí, aby se potraviny nekazily

Stejně jako ostatní druhy octa, je i jablečný ocet účinným konzervačním prostředkem. Ke konzervaci se používá po tisíce let.

V potravinách a vařených pokrmech zvýší kyselost, čímž deaktivuje enzymy a zabíjí všechny bakterie, které by mohly způsobit, že by se konzervované jídlo začalo kazit či plesnivět. Proto se ocet používá např. při výrobě tempehu, nebo třeba při nakládání zeleniny (výborné je třeba korejské pickles Danmuji z daikon ředkve se sladko-kyselou chutí).

6. Vyleští a vydesinfikuje domácnost

Jablečný ocet je díky antibakteriálním a čistícím vlastnostem oblíbenou přírodní alternativou komerčních čisticích prostředků.

Pro výrobu univerzálního domácího prostředku v rozprašovači smíchejte 1 šálek vody s 1/2 šálkem jablečného octa (lze přidat i esenciální olej a citronovou kůru na vůni) a použijte na leštění skel, zrcadel, nerezových baterií, mastných skvrn, vodního kamene aj. Na horší usazeniny nebo vodní kámen (wc, vana, umyvadlo aj.) pomůže neředěný ocet a jedlá soda. Stačí povrch sodou posypat a zalít octem, nechat působit a pak vyčistit.

7. Skvěle dochutí saláty

Jedním ze snadných způsobů, jak využít jablečný ocet a zároveň i jeho účinků na zdraví, je vyrobit si zálivku na salát, např. vinaigrette (80 ml olivového oleje, 60 ml jablečného octa, 1 lžíce hořčice, 1 lžička javorového sirupu nebo medu, 1 lžíce citronové šťávy, sůl a pepř).

8. Odstraňuje zápach – tělesný i v domácnosti

Jablečný ocet má antibakteriální účinky a dokáže odstranit nepříjemné pachy tím, že zabije bakterie, které je způsobují. Smíchejte 1 díl octa s 1 dílem vody a použijte v domácnosti (koše, odpad, wc, lahve, myčka, na nádobí atp., pro lepší účinek nasypte nejdříve jedlou sodu a poté nalijte zředěný ocet a vyčistěte), anebo 1 díl octa a 2 díly vody jako koupel na nohy či deodorant do podpaží (10).

9. Může pomoci s akné a péčí o pleť

Jablečný ocet zabíjí některé druhy baterií díky obsahu kyseliny octové, proto je možné, že bude účinný i v boji s bakteriemi tvořící akné. Zatím ale nebyl provedený žádný výzkum, který by toto téma prozkoumal a hypotézu potvrdil. Nevýhodou také je, že před použitím octa na pokožku je třeba ho silně naředit (při dlouhodobé neředěné aplikaci může způsobit popáleniny), což koncentraci benefitních kyselin oslabuje.

I tak ale může mít pozitivní účinky na pleť jako hydratační tonikum, které čistí pleť, zbavuje kožních bakterií a vypíná pokožku. Stačí smíchat 2 lžíce jablečného octa ve sklenici vody a tampónkem nanést na vyčištěnou pleť (nejdříve ale zkuste nanést na jedno místo, jestli jej vaše pleť snese).

10. Oživí chuť polévek, omáček i pomazánek

Kromě salátů můžete ocet použít i k dochucení jiných jídel, například k dokyselení omáček, polévek, pomazánek, hummusu, marinád. Přidávejte ho postupně a ochutnávejte, dokud nedosáhnete chuti, která vám chutná.

Použijte ho i při přípravě sladkého těsta spolu s jedlou sodou na pečení. Takový koláč krásně vyběhne.


Tahák na výrobu jablečného octa ve 4 krocích (zdarma)

Tento tahák k vytištění nebo uložení do PC vám poskytne 4 jasné kroky, jak si téměř bez práce a skoro zadarmo během 1 měsíce připravit jablečný ocet – pomocníka do každé domácnosti.

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 114 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨