před 3 lety Děkování18 lidí poděkovalo

Velký test sójových mlék. Které nejlépe chutná a které se dá napěnit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Sójové mléko je nejčastěji kupovanou alternativou živočišného. Na trhu najdeme minimálně 10 různých značek, které se liší složením, barvou i chutí. Podrobili jsme je recenzi a zjistili, které jsou nejchutnější a které nejlépe pění. Odteď už budete vědět, které mléko si vybrat!

Nejrozšířenější alternativou živočišného mléka je právě sójové mléko. Dá se sehnat prakticky v každém obchodě a je živočišnému mléku nejvíce podobné jak složením, tak vlastnostmi i chutí. Tedy jak které. Některé sójové mléko je chuťově až příliš cítit sójou a člověk si na něm tolik nepochutná.

Sója je jedna z nejvíce kontroverzních potravin. Pro některé je součástí zdravé a vyvážené stravy, jiní před ní varují – „Sója obsahuje estrogeny, snižuje hladinu testosteronu, rostou po ní mužům prsa, způsobuje rakovinu prsu, prostaty a obecně není zdravou potravinou.“ Co si o tom myslíme my? Na základě faktů o sóji a výsledků studií, sóju do našeho jídelníčku s mírou zařazujeme, nejčastěji ve formě fermentovaných sójových produktů (tempeh, miso pasta, sójová omáčka, tamari, sójový jogurt aj.) nebo tofu.

Podle čeho vybírat sójové mléko

Každý z nás má jiné priority a sójové mléko vybírá dle jiných preferencí. Níže jsme popsali 4 nejčastější oblasti, dle kterých se při výběru sójového mléka můžeme rozhodovat.

1. Složení

Sójové mléko není nic jiného než sójové boby, voda, případně sůl. I přes to jsou ve složení těch prodávaných na trhu velké rozdíly. A to nejen co se týče přidaného cukru, ale i dalších ingrediencí (aromata, regulátory kyselosti, stabilizátory aj.).

Rozdíly v barvách sójových mlék

Obecně sójová mléka můžeme rozdělit do dvou skupin:

 • Neslazená – většinou obsahují jen sójové boby a vodu, případně sůl. Jsou chuťově neutrální nebo mírně (či silněji) cítit sójou a většinou se spíše používají k vaření a pečení a dalšímu dochucení, než jen tak k pití.
 • Slazená – složení je obohaceno o nějakou formu cukru – ať už bílého či třtinového, sirupu nebo koncentrátu z ovoce. Tato mléka jsou chutná sama o sobě, podobně jako ta živočišná a hodí se zejména do sladkých pokrmů jako jsou kaše, dezerty, cereálie, nebo nápojů jako latté, cappuccino aj. Nejsou ale příliš vhodná pro častou konzumaci na denní bázi.

Sójová mléka (zejména typu Barista) ve složení často obsahují i uhličitan vápenatý. Jedná se o regulátor kyselosti (skóre škodlivosti 0), jehož přítomnost ve složení mléka je důležitá hlavně pro milovníky kávy. Sójové mléko je totiž plné proteinů reagujících s přírodními kyselinami z pražené kávy – shlukují se a sráží podobně, jako když se vyrábí tofu. A to v kávě nechceme. Proto výrobci do sójových mlék přidávají uhličitan vápenatý a označují ho jako Barista.

2. Chuť

Chuť mléka je velmi důležitá. Může totiž ovlivnit nejen náš požitek z něj, ale i pokrm nebo dezert, do kterého ho použijeme.

Nabízená sójová mléka se chuťově dost liší – některá jsou sladká, jiná chuťově neutrální a některá mají příliš výrazný sójový „ocásek“, který kazí chuť mléka.

Pokud hledáme mléko primárně k pití tzv. „jen tak“, přímo ze sklenice k snídani nebo k zalití cereálií či kávy, bude nám na chuti (a sladkosti) záležet mnohem víc, než při použití do vaření či pečení – tam se dá chuť „zamaskovat“ dochucovadly a vystačíme si s chuťově neutrálním mlékem.

3. Cena

Sójová mléka se pohybují od 30 do 95 Kč za 1 l. Záleží na kvalitě použité sóji, čerstvosti (např. čerstvé sójové mléko Soyka je dražší než ta krabicová, tepelně upravená), BIO kvalitě a dalších parametrech. Pokud chceme sójové mléko kupovat pravidelně a cena je pro nás důležitým parametrem, i tak se dá vybrat mléko, které má dobré složení i kvalitu, ale je za rozumnou cenu (např. dmBio).

4. Pěnivost

Pokud si rádi děláte kávu, zejména latté nebo cappuccino, bude vás u sójového mléka nejvíce zajímat to, jak dobře a kvalitně lze napěnit a které se nesrazí.

Náš test ukázal, že všechna sójová mléka dostupná na našem trhu (a jedno, jestli mají označení Barista, nebo ne) lze napěnit.

V pěnách jsou ale velké rozdíly – nejen v jejich hustotě a kvalitě, ale také v chuti. Některá sójová mléka jsou silně cítit po sóji, což se přenáší i do chuti pěny, na které si pak člověk nepochutná.

Pokud chcete mít jistotu, že se vaše latté nesrazí, vybírejte sójové mléko s označením Barista (Soyka, Alpro). Anebo to, které ve složení obsahuje uhličitan vápenatý (Soyka Barista, Alpro, Joya). Pokud je pro vás důležité jen našlehání samotné pěny (třeba na cappuccino), můžete vybírat dle chuti mléka, viz tabulka níže.

V tabulce níže najdete seřazena mléka podle kvality pěny, dále v článku u jednotlivých mlék pak najdete další detaily.

Název mlékaJak pění
Soyka (natural nebo barista)mírně sladká, krémová, nadýchaná, dobře drží – nejlepší pěna
Apro (barista, slazené nebo neslazené)krémová, smetanová, dobře drží, sladká – výborná pěna
Joyabublinková, nadýchaná, dobře drží, dobrá chuť
dmBiopevná, smetanová pěna s neutrální chutí
Tesco slazenélehčí, vodovější, choťově dobrá, sladká
Provamel neslazenépevná, smetanová pěna, ale chuť příliš sójová
Tesco neslazenéhutná a hustá pěna (nejhustější ze všech testovaných), ale chuť příliš sójová
Beriefpevná pěna, hustá, ale chuť příliš sójová
Delhaize Le Lionlehká, hodně vodová, chuťově nesladká, intenzivně sójová
Provamel slazenéextra řídká, vodová pěna se sójovou pachutí, nedobrá

Přehled značek sójových mlék na českém trhu:

 • Soyka – mladá česká firma; nabízí široký sortiment sójových výrobků; dodává většinou do bezobalových prodejen a do e-shopů rohlik.cz a kosik.cz.
 • Alpro – belgická firma založená v roce 1980; jedna z nejstarších firem zaměřených na rostlinné alternativy mléčných výrobků (prodává pod značkami Alpro a Provamel); od roku 2016 ji vlastní firma Danone; zaměřuje se zejména na sóju; nabízí rostlinná mléka, jogurty, zmrzliny, smetany i dezerty.
 • dmBio – privátní značka pro zdravé potraviny DM drogerie.
 • Joya – rakouská značka rostlinných mlék, která klade důraz na udržitelnou produkci.
 • Berief – německá firma zaměřující se na rostlinné nápoje, tofu a jogurty.
 • K-Take it Veggie – privátní značka vege výrobků pro supermarket Kaufland; nabízejí alternativy mléka, smetany, jogurty, nanuky, zmrzliny, ale také pomazánky a jiné polotovary (ne všechny veganské).
 • Tesco – privátní značka supermarketu Tesco.
 • Provamel – organická značka spadající pod Alpro; zabývá se rostlinnými alternativami od roku 1983; nabízí nejen rostlinná mléka, ale také jogurty, dezerty a smetany; prodává se ve zdravých výživách.
 • Alnatura – německá značka vyznačují se vysokou kvalitou, šetrným zpracováním surovin a zodpovědným přístupem k životnímu prostředí. Nabízí spoustu druhů potravin zdravé výživy.
 • Delhaize Le Lion – belgický maloobchod s potravinami nabízející široký sortiment (nejen rostlinných) potravin.

Na trhu je k dispozici mnoho značek a druhů sójových mlék. To může být jak výhoda, tak i nevýhoda. Člověk neví, které mléko vybrat. Proto jsme se rozhodli vám pomoci – jednotlivá mléka vám přiblížit a porovnat, abyste si mohli udělat sami představu a koupit to, které splňuje vaše požadavky. V tomto testu jsme se zaměřili na přírodní sójová mléka slazená i neslazená.

Souhrnné hodnocení sójových mlék

V následující tabulce jsou sójová mléka seřazena dle našeho subjektivního hodnocení dle jejich chuti. Na konci článku jsme poté vyhlásili naše favority v kategorii neslazených i slazených mlék.

Sójové mlékoPřibližná cena (za 1 kg)HodnoceníPoznámka
1. Alpro sójový nápoj Barista55 Kč⭐⭐⭐⭐⭐příjemně sladká a lahodná chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení, přidané vitamíny a vápník
2. Joya sójový nápoj s vápníkem a vitamíny55 Kč⭐⭐⭐⭐příjemně sladká chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení, přidané vitamíny a vápník
3. Soyka BIO čerstvé sójové mléko80 Kč⭐⭐⭐⭐⭐příjemně nasládlá chuť, krémová konzistence, čerstvé mléko s čistým složením, BIO kvalita, vysoká cena, horší dostupnost
4. Soyka BIO čerstvé sójové mléko Barista95 Kč⭐⭐příjemně nasládlá chuť, krémová konzistence, čerstvé mléko s čistým složením, BIO kvalita, luxusní do kávy, vysoká cena, horší dostupnost
5. Alpro sójový nápoj s vápníkem a vitamíny55 Kč⭐⭐lahodná vanilková chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení, přidané vitamíny a vápník
6. K-Take It Veggie BIO sójový nápoj40 Kč⭐⭐jemně sójová chuť, krémová konzistence, BIO kvalita, dobrá dostupnost, nízká cena
7. Alnatura BIO sójový nápoj35 Kč⭐⭐⭐⭐jemně sójová chuť, krémová konzistence, super složení, nízká cena
8. dmBio sójový nápoj30 Kč⭐⭐⭐neutrální chuť, super složení, krémová konzistence, BIO kvalita, nízká cena
9. Tesco sójový nápoj slazený s vápníkem a vitamíny30 Kč⭐⭐⭐velmi sladká chuť, krémová konzistence, horší složení, nízká cena, dobrá dostupnost, přidané vitamíny a vápník
10. Alpro sójový nápoj neslazený42 Kč⭐⭐⭐⭐neutrální chuť se smetanovým nádechem, super krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení
11. Berief BIO sójový nápoj39 Kč⭐⭐silně sójová chuť, krémová konzistence, super složení, špatná dostupnost, vyšší cena, horší dostupnost
12. Delhaize Le Lion BIO sójový nápoj neslazený40 Kč⭐⭐silně „slámová“ chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita
13. Tesco sójový nápoj neslazený s vápníkem a vitamíny30 Kčvýrazně sójová chuť, vodová konzistence, horší složení, nízká cena, přidané vitamíny a vápník
14. Provamel BIO sójový nápoj s vápníkem64 KČnepříjemná chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita, horší dostupnost, vysoká cena, přidaný vápník
15. Provamel BIO sójový nápoj neslazený65 KČnepříjemná chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita, horší dostupnost, vysoká cena

1. Alpro sójový nápoj Barista (1 l)

Složení

sójová složka (pitná voda, loupané sójové boby (8,7 %)), jablečný extrakt, regulátory kyselosti (fosforečnany draselné), uhličitan vápenatý, mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitamíny (B2, B12, D2)

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťPříjemně nasládlá s vanilkovými podtóny, jemně sójová
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

⭐ z 5 (příjemně sladká a lahodná chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení)

Chuť

Toto mléko je jednoznačný vítěz. Chuťově je lahodné, tak akorát sladké, s mírně vanilkovým aroma, chuť sóji je nevýrazná a příjemná. Výborné jen tak na pití přímo z krabice, do kaše, cereálií, dezertů i na přípravu kávy nebo kakaa. Výhodou je, že pokrmy mléko rovnou i osladí (není tedy vhodné do slaných jídel).

Konzistence

Konzistence je krémová a příjemná. Jde dobře napěnit – pěna je hustá, krémová a chuťově moc dobrá. Spolu s Soykou je Alpro jedno z nejlepších mlék k přípravě pěny.

Ostatní

Toto mléko nás chuťově oslovilo nejvíce (nejen do kávy a k přípravě pěny, ale i jen tak na pití), proto dostalo 5 hvězdiček. V případě použití do sladkého pokrmu, ho již není třeba doslazovat. Pozitivem mohou být přidané vitamíny (B12, B2, D) a vápník, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou. Nevýhodou jsou přidaná aditiva ve složení (skóre škodlivosti 0 a 2 – bez nežádoucích účinků).

Výživové údaje na 100 g

Energie177 kJ/42 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy2,7 g
– z toho cukry2,5 g
Bílkoviny3,3 g
Sůl0,1 g

Cena

cca 55 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou, rohlik.cz, supermarkety (Globus, Albert, Billa, Tesco), DM drogerie

2. Joya sójový nápoj s vápníkem a vitamíny (1 l)

Složení

sójový základ 98 % (voda, sójové boby 7,1 %), cukr, uhličitan vápenatý, sůl, přírodní aromata, vitamín D, vitamín B12

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťSladká, výrazněji ovocno–vanilková (skoro jako koření anýz)
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová, bílá barva

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (příjemně sladká chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení)

Chuť

Příjemně sladká chuť s výraznějším ovocno-vanilkovým aroma, které se dokonale k tomuto mléku hodí. Je výborné na pití jen tak samotné, ale i v kaších, cereáliích, dezertech, kakau nebo kávě. Výhodou je, že pokrmy mléko i osladí.

Konzistence

Konzistence je krémová a příjemná. Po napěnění je pěna hodně bublinková, ale chuťově velmi dobrá.

Ostatní

Podobně jako Alpro Barista nás i toto mléko chuťově oslovilo. Díky uhličitanu vápenatému je vhodné i pro přípravu kávy (nesrazí se). Pozitivem mohou být přidané vitamíny B12, D a vápník, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou. Nevýhodou je bílý cukr a aromata ve složení.

Výživové údaje na 100 g

Energie160 kJ/38 kcal
Tuky1,7 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,2 g
Sacharidy2,5 g
– z toho cukry2,4 g
Bílkoviny3 g
Sůl0,09 g

Cena

cca 55 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou, supermarkety (Billa, Globus)

3. Soyka BIO čerstvé sójové mléko (1 l)

Složení

voda, sójové boby (11 %), bezlepkový pšeničný sirup, sůl

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťNasládlá, příjemná, bez sójového „ocásku“
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová, hustá

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (příjemně nasládlá chuť, krémová konzistence, čerstvé mléko s čistým složením, BIO kvalita, vysoká cena, horší dostupnost)

Chuť

Výborné mléko. Velmi kladně hodnotíme hlavně absenci sójového „ocásku“ (pachuti), který ne všem chutná a hodně sójových mlék ho má.

Konzistence

Konzistence je krémová, krásně hustá a příjemná. Pěna je luxusní – krémová a chuťově moc dobrá. Ideální na kávu nebo kakao.

Ostatní

Za nás nejlepší mléko pro pravidelnou konzumaci (jen tak na pití nebo do vaření), proto dostalo 5 hvězdiček. Sice je dražší, ale je čerstvé, s čistým složením, nejvyšším % sóji ve složení, z kvalitních surovin (BIO) a hlavně chutné. I přes to, že obsahuje pšeničný sirup, je toto mléko bezlepkové.

Výživové údaje na 100 g

Energie169 kJ/40 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,5 g
Sacharidy2,6 g
– z toho cukry1,2 g
Bílkoviny3,2 g
Sůl0,1 g

Cena

cca 80 Kč za 1 l

Dostupnost

některé zdravé výživy a bezobalové obchody, rohlik.cz

4. Soyka BIO čerstvé sójové mléko Barista (1 l)

Složení

voda, sójové boby (11 %), bezlepkový pšeničný sirup, uhličitan vápenatý, sůl

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťNasládlá, příjemná, bez sójového „ocásku“
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová, hustá

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (příjemně nasládlá chuť, krémová konzistence, čerstvé mléko s čistým složením, BIO kvalita, luxusní do kávy, vysoká cena, horší dostupnost)

Chuť

Výborné mléko (chuťově stejné jako natural od stejné značky). Velmi kladně hodnotíme hlavně absenci sójového „ocásku“ (pachuti), který ne všem chutná a hodně sójových mlék ho má.

Konzistence

Konzistence je krémová, krásně hustá a příjemná. Pěna je luxusní – krémová a chuťově moc dobrá. Ideální na kávu nebo kakao.

Ostatní

Za nás nejlepší mléko pro pravidelnou konzumaci (do kávy, na pěnu, jen tak na pití nebo do vaření), proto dostalo 5 hvězdiček. Sice je dražší, ale je čerstvé, s čistým složením, nejvyšším % sóji ve složení, z kvalitních surovin (BIO) a hlavně chutné. I přes to, že obsahuje pšeničný sirup, je toto mléko bezlepkové.

Výživové údaje na 100 g

Energie169 kJ/40 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,5 g
Sacharidy2,6 g
– z toho cukry1,2 g
Bílkoviny3,2 g
Sůl0,1 g

Cena

cca 95 Kč za 1 l

Dostupnost

některé zdravé výživy a bezobalové obchody, rohlik.cz

5. Alpro sójový nápoj s vápníkem a vitamíny (1 l)

Složení

sójová složka (pitná voda, loupané sójové boby (8%)), cukr, regulátory kyselosti (fosforečnany draselné), uhličitan vápenatý, aroma, mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (B2, B12, D2).

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťSladká chuť vanilkového pudinku, bez sójového „ocasu“
VůněNasládlá
StrukturaKrémová konzistence, žlutá barva

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐ z 5 (lahodná vanilková chuť, ideální jen tak na pití, krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení)

Chuť

Chuťově sladší, velmi příjemná, připomíná nám chuť vanilkového pudinku. Je výborné na pití jen tak samotné, ale i v kaších, cereáliích, dezertech, kakau nebo kávě. Výhodou je, že pokrmy mléko i osladí.

Konzistence

Konzistence mléka je příjemná. Lze velmi dobře napěnit. Pěna je krásná, sametová, až smetanová i chuťově velmi dobrá. Ideální na kávu nebo kakao.

Ostatní

Podobně jako Alpro Barista nás i toto mléko chuťově oslovilo (jen tak k pití i k přípravě pěny). Pozitivem mohou být přidané vitamíny B12, B2, D a vápník, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou. Nevýhodou je bílý cukr a přidaná aromata a aditiva (skóre škodlivosti 0 a 2 – bez vedlejších účinků).

Výživové údaje na 100 g

Energie138 kJ/33 kcal
Tuky1,8 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy0 g
– z toho cukry0 g
Bílkoviny3,3 g
Sůl0,09 g

Cena

cca 55 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou, rohlik.cz, supermarkety (Globus, Albert, Billa, Tesco), DM drogerie

6. K-Take It Veggie BIO sójový nápoj (1 l)

Složení

pitná voda, sójové boby (9 %)

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťJemně sladká, slabě sójová, příjemná
VůněNevýrazná
StrukturaHustější, krémová

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (jemně sójová chuť, krémová konzistence, BIO kvalita, dobrá dostupnost, nízká cena)

Chuť

Mírně nasládlé a chuťově jemně sójové mléko (téměř na chlup stejné chuťově jako Alnatura). Vhodné i jen tak k pití, ale hlavně jako neutrální mléko do sladkých i slaných jídel i nápojů.

Konzistence

Krémová, ale oproti jiným mlékům trošku hustější konzistence. Dobře pění – pěna je pevná, ale chuťově se sójovým „ocáskem“.

Ostatní

Hvězdičku strháváme za sójový „ocásek“. Má ale čisté složení, je v BIO kvalitě a je vhodné k pravidelné konzumaci a k použití do slaných i sladkých receptů. Navíc je dobře dostupné i cenově přijatelné. Nejvyšší množství bílkovin.

Výživové údaje na 100 g

Energie165 kJ/40 kcal
Tuky2,4 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,4 g
Sacharidy< 0,5 g
– z toho cukry< 0,5 g
Bílkoviny3,9 g
Sůl0,03 g

Cena

cca 40 Kč za 1 l

Dostupnost

supermarket Kaufland

7. Alnatura BIO sójový nápoj (1 l)

Složení

pitná voda, sójové boby (9 %)

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťJemná chuť, svěží, mírně sladká, příjemná sójová
VůněNeutrální
StrukturaPříjemná krémová

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (jemně sójová chuť, krémová konzistence, super složení, nízká cena)

Chuť

Podobně jako mléko K-Take It Veggie je i toto mírně nasládlé a chuťově jemně sójové mléko. Vhodné i jen tak k pití, ale hlavně jako neutrální mléko do sladkých i slaných jídel i nápojů.

Konzistence

Krémová konzistence. Lze dobře napěnit – pěna je pevná, ale se sójovým „ocáskem“.

Ostatní

Hvězdičku strháváme za sójový „ocásek“. Má ale čisté složení, je v BIO kvalitě a je vhodné k pravidelné konzumaci a k použití do slaných i sladkých receptů. Vysoké množství bílkovin.

Výživové údaje na 100 g

Energie173 kJ/41 kcal
Tuky2,1 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,6 g
Sacharidy2 g
– z toho cukry0,8 g
Bílkoviny3,6 g
Sůl0,04 g

Cena

cca 35 Kč za 1 l

Dostupnost

Globus

8. dmBio sójový nápoj (1 l)

Složení

voda, sójové boby 8 %

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťChuťově neutrální
VůněNeutrální
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (neutrální chuť, super složení, krémová konzistence, BIO kvalita, nízká cena)

Chuť

Toto mléko je asi nejvíce neutrální ze všech. Není ani sladké, ani nemá sójovou pachuť. Je vhodné tudíž i do slaných pokrmů – tam, kde nechcete mít chuť mléka.

Konzistence

Krémová konzistence. Pěna z tohoto mléka je pevná a smetanová. Chuť je pouze mírně sójová.

Ostatní

Hvězdičku strháváme za sójový „ocásek“. Má ale čisté složení, je v BIO kvalitě a hodí se k použití do slaných i sladkých receptů. Výhodou je též cenová dostupnost – ideální mléko pro pravidelnou konzumaci.

Výživové údaje na 100 g

Energie141 kJ/34 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy0,7 g
– z toho cukry0,6 g
Bílkoviny3,2 g
Sůl0,03 g

Cena

cca 30 Kč za 1 l

Dostupnost

DM drogerie

9. Tesco sójový nápoj slazený, s vápníkem a vitamíny (1 l)

Složení

pitná voda, sójové boby (6 %), koncentrovaný jablečný extrakt (3 %), fosforečnan vápenatý, jedlá mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitamín B12, riboflavin (B2), vitamín D

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťSladké, lehce sójové, jako by plnotučné
VůněNevýrazná
StrukturaKrémové

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (velmi sladká chuť, krémová konzistence, horší složení, nízká cena, dobrá dostupnost)

Chuť

Nejsladší mléko tohoto testu. Chuť je velmi příjemná, pouze slabě sójová. Chuťově připomíná sladké plnotučné mléko.

Konzistence

Krémová až téměř „plnotučná“. Pěna z tohoto mléka je vodovější a lehčí, ale chuťově je dobrá, sladká.

Ostatní

Hvězdičku srážíme za hodně výraznou sladkost a přidaná aditiva (skóre škodlivosti 0 a 2 – bez nežádoucích účinků). Pozitivem mohou být přidané vitamíny B12, B2, D, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou.

Výživové údaje na 100 g

Energie177 kJ/42 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy2,6 g
– z toho cukry2,5 g
Bílkoviny3,4 g
Sůl0,1 g

Cena

cca 30 Kč za 1 l

Dostupnost

supermarket Tesco

10. Alpro sójový nápoj neslazený (1 l)

Složení

sójová složka (pitná voda, loupané sójové boby (8,7%)), regulátory kyselosti (fosforečnany draselné), uhličitan vápenatý, aromata, mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (B2, B12, D2). 

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťSmetanová, neutrální
VůněNasládlá
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

z 5 (neutrální chuť se smetanovým nádechem, super krémová konzistence, dobrá dostupnost, ale horší složení)

Chuť

Toto mléko má příjemnou smetanovou chuť, je nejméně sójové, neutrální. Ideální jak do sladkých, tak do slaných pokrmů.

Konzistence

Smetanově krémová. Po napěnění je pěna krásně hustá a smetanová, chuťově ale méně sladká. Ideální na kávu a kakao.

Ostatní

Kladně hodnotíme neutrální chuť a přidané vitamíny B12, B2, D a vápník, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou. Nevýhodou je bílý cukr a přidaná aromata a aditiva ve složení (skóre škodlivosti 0 a 2 – bez nežádoucích účinků).

Výživové údaje na 100 g

Energie163 kJ/39 kcal
Tuky1,8 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy2,5 g
– z toho cukry2,5 g
Bílkoviny3 g
Sůl0,09 g

Cena

cca 42 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou, rohlik.cz, supermarkety (Globus, Albert, Billa, Tesco), DM drogerie

11. Berief BIO sójový nápoj (1 l)

Složení

voda, sójové boby (9 %), mořská sůl

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťVýrazně silně sójová chuť (jako bílé tofu),
VůněPo tofu
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

⭐ z 5 (silně sójová chuť, krémová konzistence, super složení, špatná dostupnost, vyšší cena, horší dostupnost)

Chuť

Toto mléko chutná téměř jako bílé (natural) tofu. Chuť je výrazně sójová, až nepříjemná s hořko-kyselými podtóny.

Konzistence

Konzistence je krémová. Nejbělejší barva. Toto mléko má po vyšlehání nejpevnější pěnu, ale chuťově jednu z nejhorších.

Ostatní

Kladně hodnotíme použité BIO suroviny a čisté složení, ale srážíme hvězdičky za chuť, která je výrazně sójová.

Výživové údaje na 100 g

Energie118 kJ/28 kcal
Tuky1,5 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy0,9 g
– z toho cukry0,7 g
Bílkoviny2,6 g
Sůl0,08 g

Cena

cca 39 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou

12. Delhaize Le Lion BIO sójový nápoj neslazený (1 l)

Složení

pitná voda, sójové boby (9,7 %), mořská řasa (0,3 %), mořská sůl

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťZemitá, skoro jako sláma
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐⭐ z 5 (silně „slámová“ chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita)

Chuť

Toto mléko chutná téměř po obilovinách, tak jako by „slámově“, zemitě. Člověk si na něm nepochutná, ale ani neurazí. Spíše vhodné do vaření – slaných i sladkých pokrmů a nápojů.

Konzistence

Krémová. Po napěnění je výsledná pěna vodovější a hodně lehká a chuťově slabší (má sójový „ocásek“).

Ostatní

Čisté složení a BIO kvalita, ale hvězdičku strháváme za sójový „ocásek“ a nepříliš lahodnou chuť. Vysoké množství bílkovin.

Výživové údaje na 100 g

Energie161 kJ/39 kcal
Tuky2,2 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,4 g
Sacharidy0,7 g
– z toho cukry0,7 g
Bílkoviny3,6 g
Sůl0,08 g

Cena

cca 40 Kč za 1 l

Dostupnost

supermarket Albert

13. Tesco sójový nápoj neslazený s vápníkem a vitamíny (1 l)

Složení

pitná voda, sójové boby (6 %), fosforečnan vápenatý, aroma, stabilizátor (guma gellan), vitamín B12, riboflavin (B2), vitamín D

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťNejméně sladké, více sójové
VůněNevýrazná
StrukturaVodová

Jak se nám zamlouvá

⭐⭐ z 5 (výrazně sójová chuť, vodová konzistence, horší složení, nízká cena)

Chuť

Mléko má výraznou chuť po sóji a je nejméně sladké ze všech testovaných. Ale chuť není vyloženě nepříjemná. Vhodné spíše do vaření.

Konzistence

Toto mléko má ze všech testovaných nejvodovější konzistenci. Po napěnění je výsledná pěna hodně hustá, ale po chuťové stránce slabší (se sójovým „ocáskem“).

Ostatní

Dobrá cena, ale horší složení a chuť, proto mléko získalo pouze 2 hvězdičky. Pozitivem mohou být přidané vitamíny B12, B2, D a vápník, které jsou často deficitní u lidí stravujících se rostlinnou stravou.

Výživové údaje na 100 g

Energie140 kJ/34 kcal
Tuky1,9 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,3 g
Sacharidy0,3 g
– z toho cukry0,1 g
Bílkoviny3,4 g
Sůl0,1 g

Cena

cca 30 Kč za 1 l

Dostupnost

supermarket Tesco

14. Provamel BIO sójový nápoj s vápníkem (1 l)

Složení

sójová složka (pitná voda, loupané sójové boby (9,8 %)), jablečný koncentrát, vápenitá mořská řasa (0,4 %), mořská sůl

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťNepříjemná, má pachuť
VůněNevýrazná
StrukturaKrémová

Jak se nám zamlouvá

z 5 (nepříjemná chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita, horší dostupnost, vysoká cena)

Chuť

Chuť tohoto mléka je sice bez sójového „ocásku“, ale není příjemná, lze cítit jakousi zvláštní a nepříjemnou pachuť.

Konzistence

Krémová. Mléko po napěnění dělá hustou a pevnou pěnu (jako šlehačka), ale chuťově není příliš příjemná.

Ostatní

Kladně hodnotíme obohacení o vápník, který je často u lidí konzumujících rostlinnou stravu deficitní, čisté složení, BIO kvalitu, ale hvězdičky srážíme za velmi nepříjemnou pachuť, která mléko kazí. Vysoké množství bílkovin.

Výživové údaje na 100 g

Energie188 kJ/45 kcal
Tuky2,1 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,4 g
Sacharidy2,4 g
– z toho cukry2,4 g
Bílkoviny3,7 g
Sůl0,15 g

Cena

cca 64 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou

15. Provamel BIO sójový nápoj neslazený (1 l)

Složení

sójová složka (pitná voda, loupané sójové boby (9,8 %))

Základní senzorické zhodnocení

ParametrHodnocení
ChuťPo obilnině / slámě, nepříjemná
VůněNevýrazná
StrukturaVodová

Jak se nám zamlouvá

⭐ z 5 (nepříjemná chuť, krémová konzistence, super složení, BIO kvalita, horší dostupnost, vysoká cena)

Chuť

Chuť tohoto mléka nám na začátku připomínala chuť slámy nebo obilnin, po srovnání s ostatními mírně připomíná chuť krve. Nejméně nás oslovilo.

Konzistence

Konzistence je krémová, barva mléka nažloutlá. Po napěnění je výsledná pěna velmi řídká a rychle padá a ani chuťově není vůbec dobrá (má pachuť).

Ostatní

Výhodou je čisté složení a BIO kvalita, nicméně bohužel u tohoto mléka se chuť nevyvedla, proto získalo jen 1 hvězdičku. Vysoké množství bílkovin.

Výživové údaje na 100 g

Energie147 kJ/35 kcal
Tuky2,1 g
– z toho nasycené mastné kyseliny0,4 g
Sacharidy0 g
– z toho cukry0 g
Bílkoviny3,7 g
Sůl0,04 g

Cena

cca 65 Kč za 1 l

Dostupnost

internetové a kamenné obchody se zdravou výživou

Slovo na závěr + vítěz testu

Sójové mléko najdeme už téměř v každém supermarketu. Můžeme si vybrat mezi slazeným či neslazeným, fortifikovaným (s přidanými vitamíny a minerály) nebo Baristou – přímo určený do kávy. Velké rozdíly nejsou pouze ve složení mlék, ale také v jejich barvě, chuti a konzistenci.

Tento test jsme se snažili hodnotit co nejvíce objektivně, nicméně každý jsme jiný a každému může vyhovovat jiná chuť mléka, proto tento test neberte jako dogma. ?

Výběr sójového mléka závisí hlavně na tom, kde a jak ho chceme použít:
– Pokud nám jde hlavně o pití mléka jen tak „ze sklenice“, anebo k zalití snídaňových cereálií, je třeba volit mléko hlavně dle chuti. Sójový ocásek u takového mléka by nám v tomto případě vadil.
– Pokud naopak chceme mléko používat do vaření a pečení, můžeme volit z chuťově neutrálních nápojů nebo těch, který mají jemný sójový „ocásek“ – při vaření a pečení se ztratí.
– V případě alternativy mléka do kávy vybíráme sójové mléko s označením Barista nebo ve složení hledáme uhličitan vápenatý, který zajistí, že se mléko nesrazí.

Celkový vítěz testu

Celkové vítězství našeho testu mezi všemi sójovými mléky získal Alpro sójový nápoj Barista. Chuťově nás ze všech mlék nejvíce oslovil pro jeho lahodnou nasládlou chuť s jemným vanilkovým podtónem, krémovou konzistenci a po napěnění úžasně nadýchanou a chuťově luxusní pěnu. Toto mléko se dá pít jen tak přímo z krabice, je skvělé i do cereálií, kávy, kakaa, dezertů, kaší a sladkých dobrot. Kladně hodnotíme oslazení jablečným extraktem, nicméně kvůli přidaným aditivům (stabilizátory, regulátory kyselosti) ho nedoporučujeme pro pravidelnou konzumaci, ale spíše jako doplněk. Cena je přijatelná a je dostupný ve většině supermarketů.

Pokud bychom měli vybrat mléko, které bychom doporučili pro pravidelnou konzumaci, bylo by to rozhodně čerstvé sójové mléko české firmy Soyka (buď natural, anebo Barista pro přípravu kávy). Toto mléko má čisté složení, BIO kvalitu, mírně nasládlou chuť (dá se tedy použít jak do slaných, tak do sladkých pokrmů, anebo jen tak k pití přímo ze sklenice) a je krásně husté a krémové. Když se napění, pěna je luxusní, krémová a chuťově moc dobrá. Tedy ideální mléko také pro milovníky kávy nebo napěněného kakaa. 🙂 Sice je dražší, ale rozhodně stojí za to!

Z cenově dostupnějších alternativ bychom pro pravidelnou konzumaci vybrali sójový nápoj Take-It Veggie z Kauflandu nebo dmBio z DM drogerie. Tato mléka jsou též chutná (mají ale jemný sójový „ocásek“), mají čisté složení, jsou v BIO kvalitě, dobře dostupná a cenově přijatelná.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 18 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨