Kváskové rohlíky jako z pekárny, zvenku křupavé a uvnitř nadýchané
Existuje pečivo, které každý z nás velmi dobře zná a většina Čechů ho má na stole každý den. Jaké? 👀
Přece obyčejný rohlík! 🥖
Když jsem byla malá, v pekárně jsme kupovali pravé české rohlíky. Byly krásně křupavé na povrchu a uvnitř nadýchané jako obláček. Ale to už je bohužel minulost…
Rohlíky, které dnes koupíme v supermarketu, se už s těmi dřívějšími vůbec nedají porovnat – chutí, konzistencí, ani složením. V dnešní době už jen velmi málo pekáren umí upéct kvalitní křupavé rohlíky ze 4–5 základních ingrediencí jako tomu bylo dříve.
Dnešní rohlíky už obsahují i emulgátory, regulátory kyselosti, enzymy, kypřidla a zlepšující přípravky, viz složení rohlíků z Tesca. Proč? Díky nim mohou výrobci přizpůsobit chuť, vzhled, trvanlivost a cenu jakýchkoliv potravin vč. rohlíků aktuálním přáním zákazníků a rovněž si usnadnit práci, aby se jim těsto co nejsnadněji zpracovávalo. (1)
A i když už rohlíky nejsou „ono“ a jsou rychle gumové, my Češi je stále kupujeme a vlastně ani nemáme moc na výběr… nebo máme? Samozřejmě! Můžeme si je vyrobit doma!
Zde je můj oblíbený recept na luxusní rohlíky, které jsou tak dobré, že do druhého dne nezůstanou. 🙂
Ingredience (10 ks):
- 310 g kvásku Lievito madre (návod na výrobu)
- 340 g hladké špaldové mouky
- 180 ml vlažné vody
- 25 g oleje
- 1 lžička medu nebo třtinového cukru
- 1,5 lžička soli
1. Připravíme vláčné těsto
V míse smícháme kvásek (pokud nemáme tolik kvásku v lednici, vytvoříme si rozkvas z 125 g LM kvásku, 60 g vody a 125 g polohrubé mouky a necháme 6–9 h fermentovat), vodu, med a olej. Přidáme mouku a sůl a vytvoříme pružné těsto. Prohněteme, mísu zabalíme do sáčku a dáme na 1,5–2 hodiny kynout na teplé místo v kuchyni.
2. Vytvoříme bochánky
Z těsta vytvoříme 10 bochánků po cca 80–90 g. Položíme je na plech vyložený pečícím papírem a celý plech vložíme do tašky nebo přes něj přehodíme utěrku. Necháme hodinu kynout.
3. Uválíme rohlíky
Každý bochánek rozválíme do trojúhelníku. Od dolní strany trojúhelníku rolujeme až k horní a vytvoříme rohlíky (mrkněte na videopostup tvarování rohlíků). Dáme je na plech (necháme mezi nimi prostor, protože nakynou), vložíme zpět do tašky nebo přehodíme utěrkou a necháme 2 hodiny kynout na teplém místě.
4. Dáme rohlíky péct
Rohlíky potřeme olejem a pokud chceme, posypeme semínky (např. sezam, mák atp.). Vložíme je do rozehřáté trouby na 230 °C a pečeme cca 20 minut, než jsou krásně zlatavé. Necháme vystydnout a můžeme se do nich pustit. Ať chutnají! Ale pozor, čerstvé jsou velmi žravé. 🙂 A pokud vám náhodou zbudou, doporučuji je ještě ten den zamrazit, díky tomu si je můžete vychutnat kdykoliv krásně vláčné.
Tyto vypečené rohlíčky jsou ideální společně s domácím fermentovaným máslem a pažitkou.
Návod, jak vyrobit kvásek Lievito madre. Krok po kroku, pro začátečníky
Stáhněte si jej a začněte s výrobou kváskové Supermámy nejlépe večer před spaním, nebo ráno po probuzení. Za 14 dní bude Supermáma hotová a budete s ní moci poprvé péct, třeba tyto skvělé rohlíčky.
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.