Jak mě Bali naučilo dělat super-misky + recept na mou oblíbenou Buddha misku
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Vstávala jsem v 5:30 kvůli obědu a bojovala s kupou nádobí
Ve školní jídelně ani kantýně mi nikdy moc nechutnalo. Nespecifikovatelné omáčky, přesolená rýže a maso jako podrážka – asi to zná každý. A navíc mi ani tamní jídlo nepřišlo jako něco, co bych chtěla jíst a po čem bych se cítila dobře.
A tak jsem raději vstávala v 5:30 a okupovala kuchyňku na vysokoškolské koleji nebo rušila vařením spolubydlící na privátě, abych si udělala oběd s sebou.
Často to vypadalo tak, že jsem končila vaření v kuchyni s kupou nepořádku a špinavého nádobí, které jsem ani nestihla umýt, protože už jsem musela běžet do školy.
Byla jsem označena za blázna
A tak jsem si vysloužila nálepku „blázen“. Ale mě to vstávání a vaření za to stálo. Nebylo mi těžko, cítila jsem se dobře, měla spoustu energie, štíhlou postavu a nebyla nemocná. A toho si všímali i spolužáci.
Jen jsem pořád přemýšlela, jak si to složité vaření obědů s sebou aspoň maličko zjednodušit. Uvědomovala jsem si, že to není dlouhodobě udržitelné.
Našla jsem to, co jsem dlouho hledala
Podobně jsem s vařením obědů pokračovala i po nástupu do zaměstnání. Pak jsem odjela na dovolenou na Bali a našla tam přesně to, co jsem hledala. Inspiraci, jak si zjednodušit vaření obědů, ale neslevit přitom ze svých nároků na čerstvost, kvalitní suroviny a vysokou výživovou hodnotu.
Z Bali jsem si dovezla koncept super-misek, který usnadnil můj život
Na Bali jsem podlehla kouzlu Buddha bowls. Pestrých, chutných a výživných misek. Pokaždé byly jiné! Tolik různých kombinací a možností. A navíc za chvilku hotové! Radost tvořit a jíst.
Tento koncept jsem si brzy osvojila, odvezla s sebou domů a přijala za svůj. Postupně jsem ho zdokonalila a upravila tak, aby vyhovoval i nám Evropanům, kteří potřebujeme více vařených jídel a máme tu jiné dostupné suroviny.
Super-misky jsou nejjednodušší verzí oběda, kterou jsem za ty roky vyzkoušela
Často jsem si říkala, proč jsem na to nepřišla dřív? Mohla jsem si ušetřit ty hodiny svého života stráveného v kuchyni.
Nechtěla jsem si to kouzlo super-misek nechat pro sebe, a tak veškeré mé know-how nabízím i vám v e-booku Obědové super-misky do práce i do školy, do kterého jsem dala všechny moje rady, tipy a vychytávky, na které jsem za ty roky přišla. Tak, abyste si mohli udělat každý den čerstvý, zdravý a výživný oběd s sebou do pár minut 🙂
Moje nejoblíbenější Nourish Buddha bowl z Bali
Pokud někdy budete na Bali ve městě Ubud, rozhodně si zajděte do Alchemy nebo Sayuri restaurace a vyzkoušejte místní Buddha bowls. Já si nejvíce oblíbila v Sayuri misku Nourish A Bowl (fotografie dole vpravo), na kterou vám přináším recept.
Ingredience:
- Celozrnná rýže
- Batát (fialový)
- Glazovaný přírodní tempeh (v sojové omáčce a sirupu)
- Pak choi
- Lollo salát
- Kvašená zelenina (pickles)
- Paprika (pásky)
- Okurka (půlměsíčky)
- Mungo klíčky
- Krutony z kváskového chleba
- Dresink: tahini, kvašené červené zelí se šťávou
Postup:
Batát nakrájíme na širší hranolky a napaříme spolu s pár listy pak choi na pařáčku se špetkou soli. Kváskový chléb nakrájíme na kostičky a osmažíme na trošce oleje do křupava. Tempeh nakrájíme na plátky a osmahneme dozlatova na oleji. Smícháme sojovou omáčku a datlový nebo javorový sirup a marinádou tempeh zalijeme, osmažíme, otočíme z druhé strany a vypneme. Na dresink rozmixujeme tahini s kvašeným červeným zelím a šťávou z něj na krémový dresink. Do misky naskládáme všechny ingredience, zalijeme dresinkem a posypeme krutony. Dobrou chuť!
Připravte si super-misku a naučte se dělat svoje
Vyzkoušejte to také! Připravte si mou oblíbenou Nourish Buddha Bowl (recept výše), anebo zkuste třeba některou z volně dostupných super-misek z e-booku Obědové super-misky.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.