před 4 lety Děkování16 lidí poděkovalo

3 způsoby, jak podpořit imunitu a mikrobiom, když nemáte čas

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

„Ráda bych co nejvíce podpořila imunitu sebe i dětí, ale mám toho moc a už nezvládám trávit čas v kuchyni. Je něco, co bych mohla udělat i tak? Třeba nějaká vhodná probiotika?“ V dnešní době to známe asi všichni. Máme nedostatek času, ale zároveň čím dál tím slabší imunitu. Jak z toho ale ven? Dá se to nějak vyřešit? No jasně! Máme hned několik možností…

Chtěla bych mít tolik času jako ty. Upřímně ti trochu závidím. Já vůbec nestíhám vyrábět všechny ty probiotické jogurty, kimchi a další věci, které u tebe na Facebooku vidím. V práci je pořád fofr, domů přijdu vyšťavená a unavená, musím uklidit, uvařit rychle večeři, oprat, vyžehlit a už nemám čas ani chuť nic fermentovat. Ale tak ráda bych podpořila imunitu celé naší rodiny. Poslední dobou jsme pořád nemocní. Adámek teď donesl ze školy rýmu a Adélka to samozřejmě hned chytila. Opět měla antibiotika. Jak je narozená císařským řezem, má ochuzenou střevní mikroflóru a slabou imunitu. Je mi z toho smutno,“ vzdychne si moje kamarádka Hanka.

Je tu něco, co bych zvládla i já? Co bych mohla udělat pro svou rodinu? Jak jim dodat do stravy probiotika, podpořit jejich imunitu a mikrobiom, i když mi nezbývá moc času a energie na domácí výrobu probiotických potravin?“ ptá se má kamarádka Hanka.

Říkáte si: „Jo, přesně jako u nás“? Tak potom jsou tyto 3 tipy i pro vás.

1. Probiotické doplňky stravy

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak do své stravy zařadit více probiotik jsou probiotické doplňky stravy.

Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují naše zdraví –⁠ harmonizují složení našeho mikrobiomu a zajišťují pro nás silnou imunitu, spoustu energie a dobrou náladu.

Na trhu najdeme nespočet různých druhů probiotik obsahujících různé kmeny. Není snadné se v nich vyznat a rozhodnout se, které vybrat. Proto jsme sepsali návod, podle čeho si probiotika vybrat.

My jsme spokojení s terapeutickými probiotiky Superhuman (v e-shopu Wild & Coco je s kódem SUPERPROBIO dostanete k objednávce zdarma) s přirozeně lidskými kmeny, anebo zemními probiotiky Bodybiotics (od Vitalvibe), které se přirozeně vyskytující v půdě a člověk je spolu s potravinami konzumoval od nepaměti. Obě tato probiotika máme odzkoušena, používáme je, jsou živá a vhodná i pro výrobu fermentovaných pomazánek, dipů a jogurtů.

2. Kupované probiotické potraviny

Pokud nemáte čas si vyrábět vlastní fermentované potraviny, stále si je můžete koupit.

I přes to, že většina kvašených potravin v supermarketu není živých a nepřináší benefity probiotických potravin (pozor hlavně u kysaného zelí), lze na našem trhu najít i potraviny, které živá probiotika obsahují. Najdete je spíše v menších farmářských prodejnách, zdravých výživách a na trzích.

Kritéria výběru živé probiotické potraviny: 1. umístění potraviny v lednici, 2. obsah probiotik uvedený ve složení, 3. na obalu nesmí být psáno pasterováno nebo sterilizováno. A poslední velmi důležitý tip: abyste z nich získali maximum, je třeba je jíst v syrové podobě (tepelně neupravené).

Dostupné probiotické potraviny na našem trhu:

 • bílý jogurt
 • kefír
 • zakysaná smetana
 • kombucha
 • kysané zelí (jak vybírat)
 • kimchi
 • pickles (neplést s čalamádami a zavařenou zeleninou)
 • kvašáky (neplést s okurkami ve sladkokyselém láku)
 • miso pasta
 • sójová omáčka
 • umeocet
 • nefiltrovaný jablečný ocet
 • natto
 • aj.

Naše nejoblíbenější živé potraviny jsou kokosové jogurty a kefíry Wild & Coco, oříškové jogurty Optimistic (dříve Nemléko), sójový jogurt a kefír Sojade, kokosový jogurt Planton (viz naše recenze jogurtů dostupných na trhu), nápoj kombucha od Projekt Kombucha, Talašovo kysané zelí, kimchi Bacilli a Dobrušské pickles Sunfood.

3. Bleskové domácí probiotické potraviny

Některé fermentované potraviny se mohou zdát právem náročně na přípravu (shánění kultury, ingrediencí a následná péče o kulturu), ale existují i takové, které zvládnete do 10 minut z ingrediencí, které máte doma. A navíc vám vydrží v lednici až několik týdnů (tedy pokud je do té doby nesníte).

Snadné a rychlé fermentované potraviny pro začátečníky:

Když budete mít volnější den (např. o víkendu), pusťte se do přípravy kvašené zeleniny. Za 10 minut máte hotovo, do týdne nakvašeno a na několik týdnů domácí zásobu živých probiotik za pár korun.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 16 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

Komentáře

Chcete přidat komentář k článku?

Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.

¨