před 5 lety Děkování32 lidí poděkovalo

Kde vzniká pravá příčina akné? Řešení, jak se konečně uzdravit

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

V pubertě vnímáme akné jako tragédii. A po třicítce… vlastně taky. Navíc se jako naschvál nejčastěji objevuje v době, kdy to nejméně čekáme. Například když se chystáme na důležité rande, ples, večírek nebo pracovní pohovor. U kožního, gynekologa a na internetových diskuzích o akné jsme jako doma a krémů, mastiček, vodiček a léků máme víc než v lékárně… Jsme nešťastní a zoufalí. A možná cítíme, že musí existovat něco, co by nám pomohlo. Odpověď je ukrytá mnohem blíže, než bychom čekali.

Stála před zrcadlem, prohlížela si svou pleť pokrytou mnoha červenými pupínky a brečela. Slzy jí tekly po obličeji a já jí podávala kapesník. Věděla jsem, že nemá smysl jí chlácholit větami „to bude dobré“, protože vím, že nebude. Zkoušela už na akné tolik mastiček, krémů, pleťových vod a antibiotik… U dermatologa je pečená vařená. A nic. Chvilku je to lepší, a pak se jí ty pupínky objeví znovu.

Ségra, řekni mi, proč zrovna dneska?“ přerušila mě z mého přemýšlení. „Proč se to akné musí objevit, když jsem zrovna potkala tak úžasného kluka a pozval mě dokonce na rande? Vypadám, jako kdybych měla neštovice! Jako puberťačka… Vždyť takto na to rande ani nemůžu jít. Nemá to cenu.“ Chtěla jsem jí nějak pomoci…

Rad, jak se zbavit akné, je plný internet

Začala jsem na internetu hledat tipy a rady, jak se zbavit akné. Musí existovat přeci něco, co na akné pomáhá! Určitě už se to někomu povedlo vyléčit. Ano. Našla jsem rady, jako třeba (1):

 • Na akné pomáhá antikoncepce, tak do 3 měsíců je po problému.
 • Kamarádka mě doporučila na akné náplast Iraya a musím říci, že do 3 dnů to zafungovalo skvěle.
 • Zkuste si čistit obličej intimním gelem. Mě to zabralo!
 • Kupte si kostku droždí a tu jezte.
 • Syn bral zinek.
 • Choďte na kosmetiku každé 3 týdny.
 • Co nějaká detoxikační kůra?

Většinou se řeší jen symptomy, ne příčina

Jenže tyto, i když dobře míněné rady, neřeší skutečnou příčinu akné. Možná při „správné konstelaci hvězd“ pomohou na krátkou dobu. Zakryjí ale pouze symptomy. Pak to dopadá většinou takto:

U mě zabrala jedině hormonální antikoncepce. Teď, když ji neberu, tak to mám zase příšerný! Až dokojím, hned si zase zajdu pro HA, abych už nebyla jako puberťák.“ (2)

Co je tedy skutečnou příčinou akné?

Proč má najednou až 86 % naší populace problémy s akné? A proč Češi trpí na akné až 3× častěji než lidé v západních zemích? (3)

Také vás to zajímá? Také jste jedním z těch, kteří jsou nešťastní, zoufalí a maskují svou pleť plnou pupínků a jizev make-upem? Tak to pojďme společně prozkoumat.

Odborníci potvrzují to, co Hippokratés dobře znal

Odborníci dnes mají za to, že za řadou zdravotních obtíží – od cukrovky a obezity, po úzkosti a deprese, až po akné – stojí střevní nerovnováha (tzv. dysbióza). Toto nové chápání lidské fyziologie je v souladu se starým pojetím zdraví. Už starověký lékař Hippokratés totiž prohlásil: „Všechny choroby začínají ve střevech.“ (4)

Výzkumy odhalily překvapivou skutečnost

Uběhlo více než 70 let od doby, co si angličtí dermatologové J. H. Strokes a D. M. Pillsbury všimli, že existuje přímá souvislost mezi akné, duševní pohodou a zažíváním. (5) Nejnovější výzkumy tuto hypotézu potvrzují. Střevní mikroflóra, zánětlivé kožní onemocnění jako je akné a psychické poruchy, jako jsou deprese, jsou propojeny.

Studie a zkušenosti lékařů dokazují, že pacienti s akné mají mnohem častěji také psychické (deprese, úzkosti, frustrace, stres, nízké sebevědomí) a zažívací problémy (6, 7, 8, 9, 10, 11). Například studie u 13 000 dospívajících dívek ukázala, že ty, které měly akné, trpěly také častěji na zácpu, nadýmání, nepříjemný zápach z úst a pálení žáhy (12). Akné tedy nelze brát jen jako běžné kožní onemocnění, ale jako mnohem hlubší problém.

Neexistuje žádné jiného onemocnění, které by působilo tak velké psychické trauma, sociální problémy, nejistotu a pocity méněcennosti jako akné vulgaris.“ (Sulzberger, 1948)

6 nejčastějších příčin, proč nás trápí akné

Na vině je celá řada faktorů, mezi ně můžeme zařadit, kromě stále se zhoršujícího životního prostředí, hlavně:

 • nekvalitní stravovací návyky (nepřirozená průmyslově zpracovaná strava),
 • škodlivé látky v potravinách (éčka, pesticidy) a ve vodě,
 • léky,
 • emoce,
 • stres,
 • deprese a úzkosti.

To vše mění naši střevní mikroflóru k horšímu a střevní mikroflóra ovlivňuje naši pleť.

Důkazem, jak velký vliv může mít strava na náš mikrobiom, jsou například vietnamští spoluobčané, kteří na našem území žijí. Zejména u mladší generace Vietnamců, kteří se již nestravují jako jejich rodiče tradičními vietnamskými pokrmy, lze nově zaznamenat problémy s pupínky a akné. Může za to z velké části jídlo z fastfoodů a do jisté míry také kalorická česká kuchyně. (13)

Jak spolu souvisí psychické problémy, střevní mikrobiom a akné

Už víme, že akné je velmi často spojené s psychickými poruchami. A psychické problémy mají velký vliv na střevo. A střevo má vliv na akné. Jedná se o začarovaný kruh.

Dle anglických dermatologů právě stres a psychické problémy snižují ve střevech ty nejvíce prospěšné bakterieLactobacilly a Bifidobakterie (14, 15, 16).

Psychický stres prodlužuje čas průchodu potravy tenkým střevem, což podporuje přemnožení škodlivých bakterií ve střevech a ohrožuje střevní rovnováhu (vzniká střevní dysbióza) i bariéru střeva (17, 18, 19). Důsledkem porušené střevní bariéry může být zvýšená střevní propustnost, která přispívá k zánětu v těle, tím pádem i k akné (20).

Jak z toho začarovaného kruhu ven?

Upravit střevní mikroflóru tak, aby pracovala pro nás, ne proti nám. Právě úprava bakteriálního složení střeva (tj. nastolení rovnováhy ve střevě) zlepšuje nejen trávení, ale i emoce a snižuje stres. A to ovlivňuje zánět, tudíž i akné. Je třeba vytvořit správné podmínky pro to, aby se mikrobiom mohl dostat zpět do rovnováhy.

Nejčastější formou úpravy střevní mikroflóry jsou probiotika z lékárny. Tyto pilulky ale nejsou všemocné, jak jsou často prezentovány a ani to s nimi není tak jednoduché, jak se může zdát. Mohou vyřešit pouze konkrétní typy nerovnováhy střev. A navíc většina lidí neví, jak je brát správně. „Musíte vědět, jak bakterie fungují a jak fungují dohromady. Musíte vědět, která probiotika pomohou s danou poruchou, a znát, jaké problémy nastanou, když je smícháte,“ říká o problematice probiotik newyorský lékař Raphael Kellman, který se již 20 let na střevní zdraví specializuje (20).

Pokud se ale probiotika berou správně (správné množství, správnou dobu a hlavně správné kmeny), výzkumy potvrdily, že zabraňují růstu bakterie přímo spjaté s výskytem akné (Propionibacterium acnes). Až u 80 % pacientů s akné, kteří užívali probiotika, bylo pozorováno klinické zlepšení příznaků – došlo k výraznému snížení celkových ložisek v souvislosti s výrazným snížením produkce mazu (21).

Existuje i další, sice méně rychlý, protože změny nejsou tak výrazné, ale zato bezpečnější a trvalejší způsob, jak dostat střeva do rovnováhy, a tím si vyléčit příčinu akné. Jaký? Změna životního stylu. Zejména stravovacích návyků – zaměřit se na celistvé přirozené nezpracované potraviny. „Bakterie baží po jistých potravinách, ale my je neposloucháme,“ potvrzuje Dr. Kellman (20).

Nestačí jíst pouze probiotické potraviny (jogurty, kysané zelí aj.). Ty sice obsahují bakterie, které jsou pro náš mikrobiom přínosné, ale existuje ještě další skupina potravin nazývaných prebiotické, které pomáhají správné bakterie přítomné v našem těle, krmit a množit. Pokud tělu nedodáme prebiotika, správné bakterie nebudou mít co žrát. Prebiotickými potravinami jsou například ředkve, pórek, chřest, česnek a cibule, ale také celozrnné obiloviny (celozrnný kváskový chléb), luštěniny aj. (22).

Shrnutí

Chceme-li se zbavit trvale akné, musíme se zaměřit na jeho příčinu. A tou je: harmonizovat střevní mikrobiom zdravou stravou a životním stylem.

Díky tomu osídlíme střeva těmi správnými mikroorganismy, vyléčíme zánět, trávicí problémy, dostaneme se do psychické pohody a to vše pomůže k tomu, aby postupně zmizelo i naše akné.

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 32 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨