před 5 měsíci Děkování78 lidí poděkovalo

Nejrychlejší návod na oxymel – fermentovaný sirup na podporu imunity

Toto je fermentovaný super-recept s blahodárnými účinky na mikrobiom.
Něco na vás leze nebo chcete podpořit imunitu? Už nemusíte běhat do lékárny. Vyrobte si léčivý sirup snadno doma. Postačí vám k tomu dvě základní ingredience a bylinky podle toho, jakou nemoc chcete léčit.

Co je to oxymel

Jedná se o nápoj (sirup), který pochází už ze starověku. Své jméno získal složením dvou řeckých slov oxy (kyselý) a mel (med) – tj. ze základních ingrediencí tohoto nápoje. Ocet a med (oxymel simplex) jsou v tomto nápoji tzv. „rozpouštědlem“, do kterého se extrahují výtažky z bylin.

Oxymel je sladko-kyselý a mírně zkvašený nápoj s příchutí bylin a ingrediencí, které se do něj vylouhují. Podle studií může pomáhat ke zmírňování metabolického syndromu (obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, cholesterol atp.).

Základní oxymel simplex obsahuje 1 díl octu a 3 díly medu. Různé recepty se ale v poměrech těchto dvou ingrediencí různí, každý si tak může připravit poměr svého sirupu dle chuti. My si níže připravíme kyselejší oxymel a přidáme si do něj zázvor, česnek a kurkumu na podporu imunity a skořici na chuť.

Ingredience (1 sklenice):

  • 200 g nefiltrovaného jablečného octa (kupovaného, např. Alnatura nebo doma udělaného)
  • 150 g kvalitního nepasterizovaného medu (nejlépe od menšího včelaře, který se o včely stará s láskou a respektem, nebereme jim většinu medu, nemění za cukr a nekrmí je chemickými léky)
  • 1/2 lžičky sušené kurkumy
  • 50 g zázvoru
  • 2 stroužky česneku
  • 2 celé skořice
  • volitelné: čerstvé nebo sušené byliny dle chuti nebo zdravotního problému, který chcete řešit

1. Nachystáme zázvor a česnek

Zázvor oloupeme od slupky a nastrouháme najemno. Česnek oloupeme a nožem ho rozrušíme.

2. Vše smícháme

Do menší sklenice nasypeme a nalijeme všechny ingredience a pořádně zamícháme. Pokud by byl med tuhý, než ho přidáme k ostatním ingrediencím, rozehřejeme ho ve vodní lázni.

Tip: V tomto bodě můžeme přidat i volitelné čerstvé nebo sušené bylinky (v poměru zhruba 1:2 – tj. 1 díl čerstvých bylinek a 2 díly oxymelu – kombinace medu a octu, anebo 1/2:2 – tj. 1/2 dílu sušených bylinek a 2 díly oxymelu), jako např. tymián, rozmarýn, šípky, jitrocel, kopřiva, oregano, majoránka, šalvěj, kontryhel, křen, fenykl, pelyněk aj.

3. Necháme kvasit

Pevně uzavřeme víčkem a sklenici přemístíme do temné místnosti (spíže, sklepa, garáže aj.) na 14–21 dní fermentovat a louhovat. Pravidelně protřepáváme (alespoň 3× týdně).

4. Přecedíme a používáme

Směs přecedíme přes sítko. Zázvor a česnek vyhodíme nebo použijeme do vaření a sirup uzavřeme do sklenice. Můžeme uchovávat v pokojové teplotě (směs bude dále kvasit), anebo v lednici.

Použití:

Sirup používáme jako prevenci nebo léčbu při nemoci buď přímo (1× 1 lžíci denně 1/2 hodiny před jídlem), anebo rozmícháme ve vodě. Dříve se využíval i na obklady zředěný s vodou nebo čajem (1:2–3).

Můžeme ho ale využít i v kuchyni jako zálivku do salátů, teplý nápoj nebo dochucovadlo nejrůznějších pokrmů dle bylinek a ingrediencí, které do něj vložíme.

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 78 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…
Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

-48% Mimořádná akce: Jarní balíček na odlehčení a „nakopnutí“ po zimě!

Mimořádná akce: Jarní balíček na odlehčení a „nakopnutí“ po zimě!

3 e-booky + 21 denní pracovní plán s jídelníčkem = 3 týdny ke zdravějšímu jídelníčku, novému přívalu energie a lehkosti na těle i na duši. Ušetříte 550 Kč!

2021-06-20 22:59:59

To mě zajímá