Nejrychlejší návod na oxymel – fermentovaný sirup na podporu imunity
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Co je to oxymel
Jedná se o nápoj (sirup), který pochází už ze starověku. Své jméno získal složením dvou řeckých slov oxy (kyselý) a mel (med) – tj. ze základních ingrediencí tohoto nápoje. Ocet a med (oxymel simplex) jsou v tomto nápoji tzv. „rozpouštědlem“, do kterého se extrahují výtažky z bylin.
Oxymel je sladko-kyselý a mírně zkvašený nápoj s příchutí bylin a ingrediencí, které se do něj vylouhují. Podle studií může pomáhat ke zmírňování metabolického syndromu (obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, cholesterol atp.).
Základní oxymel simplex obsahuje 1 díl octu a 3 díly medu. Různé recepty se ale v poměrech těchto dvou ingrediencí různí, každý si tak může připravit poměr svého sirupu dle chuti. My si níže připravíme kyselejší oxymel a přidáme si do něj zázvor, česnek a kurkumu na podporu imunity a skořici na chuť.
Ingredience (1 sklenice):
- 200 g nefiltrovaného jablečného octa (kupovaného, např. Alnatura nebo doma udělaného)
- 150 g kvalitního nepasterizovaného medu (nejlépe od menšího včelaře, který se o včely stará s láskou a respektem, nebereme jim většinu medu, nemění za cukr a nekrmí je chemickými léky)
- 1/2 lžičky sušené kurkumy
- 50 g zázvoru
- 2 stroužky česneku
- 2 celé skořice
- volitelné: čerstvé nebo sušené byliny dle chuti nebo zdravotního problému, který chcete řešit
1. Nachystáme zázvor a česnek
Zázvor oloupeme od slupky a nastrouháme najemno. Česnek oloupeme a nožem ho rozrušíme.
2. Vše smícháme
Do menší sklenice nasypeme a nalijeme všechny ingredience a pořádně zamícháme. Pokud by byl med tuhý, než ho přidáme k ostatním ingrediencím, rozehřejeme ho ve vodní lázni.
Tip: V tomto bodě můžeme přidat i volitelné čerstvé nebo sušené bylinky (v poměru zhruba 1:2 – tj. 1 díl čerstvých bylinek a 2 díly oxymelu – kombinace medu a octu, anebo 1/2:2 – tj. 1/2 dílu sušených bylinek a 2 díly oxymelu), jako např. tymián, rozmarýn, šípky, jitrocel, kopřiva, oregano, majoránka, šalvěj, kontryhel, křen, fenykl, pelyněk aj.
3. Necháme kvasit
Pevně uzavřeme víčkem a sklenici přemístíme do temné místnosti (spíže, sklepa, garáže aj.) na 14–21 dní fermentovat a louhovat. Pravidelně protřepáváme (alespoň 3× týdně).
4. Přecedíme a používáme
Směs přecedíme přes sítko. Zázvor a česnek vyhodíme nebo použijeme do vaření a sirup uzavřeme do sklenice. Můžeme uchovávat v pokojové teplotě (směs bude dále kvasit), anebo v lednici.
Použití:
Sirup používáme jako prevenci nebo léčbu při nemoci buď přímo (1× 1 lžíci denně 1/2 hodiny před jídlem), anebo rozmícháme ve vodě. Dříve se využíval i na obklady zředěný s vodou nebo čajem (1:2–3).
Můžeme ho ale využít i v kuchyni jako zálivku do salátů, teplý nápoj nebo dochucovadlo nejrůznějších pokrmů dle bylinek a ingrediencí, které do něj vložíme.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.