Historie chleba: od náhodného vynálezu kvásku až po droždí
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Prvopočátky „chleba“
Na začátku člověk pojídal zrnka obilí tak, jak je našel. Když objevil oheň, začal zrna pražit. Později i mlít v kamenných hmoždířích a primitivních mlýnech. Z takto rozemletého obilí vznikaly první kaše a později i chlebové placky (tzv. nekvašený chléb, který se ještě stále vyrábí, např. v mnoha afrických a asijských zemích) pečené na rozpálených kamenech. Různé druhy „chlebů“ tehdy vyráběly všechny vyspělé kultury – Egypťané, Řekové, Féničané, Židové atp. Tato doba se označuje jako neolit a první poznatky o chlebu sahají až do období 10 000 let př. kr.
Objevení „zázraku“ kvašení
Kvásek a kvašený chléb pochází ze starověkého Egypta z doby před 6000 lety. Jedná se o nejstarší formu kynutého chleba. Jednoho dne Egypťané zapomněli na sluníčku těsto na nekvašený chléb, který často vyráběli. Těsto díky času, teplu a působení bakterií vykynulo, bylo lehčí a vzdušnější než původní ploché chleby. Egypťané si toho všimli a upekli ho. Záměrně začaly těsto nechávat kynout a proces se opakoval. Vznikl první kvásek a od té doby se začal pravidelně používat k výrobě chleba. V Česku byla nejstarší pec na výrobu chleba objevena v Bylanech u Olomouce a pocházela z období zhruba 4800 – 4600 př. n. l.
Prolomení tradic s příchodem droždí
První kynutý chléb byl tedy kváskový a obsahoval pouze mouku, vodu, sůl a kmín. Kvásek se používal při pečení chleba až do středověku. Do té doby si lidé pekli chleba doma sami. Až teprve potom přišli první pekaři a pro obyvatelstvo byli váženými měšťany. Pekařské řemeslo podléhalo přísných předpisům. Od 19. století se pravidla uvolnila a tradiční pečení chleba se začalo měnit v průmyslovou výrobu. V tuto dobu kvásek pomalu nahradilo pekařské droždí a výživná celozrnná mouka se nahradila prázdnou moukou bílou.
Věděli jste, že … ?
- V dnešní době se v Česku upeče denně okolo 1 milionu chlebů. Tj. ročně zhruba 300 tisíc tun chleba.
- Máme tu zhruba 700 pekáren.
- Nabídka chlebového sortimentu je jednou z nejpestřejších v Evropě.
- A proč se vlastně říká chlebu „chleba“? Původ tohoto slova je v pragermánském názvu „hlaiba“, ze kterého se za století vyvinulo naše známé slovo „chléb“ a „chleba“.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.