3 způsoby, jak si jednoduše doma vyrobit mandlové mléko (i do 1 minuty)
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Úvod do výroby mandlového mléka
Mandlové mléko, podobně jako jiná rostlinná mléka (sójové, rýžové, kokosové aj.), lze u nás sice zakoupit ve většině supermarketů, drogérií a obchodů se zdravou výživou, ale často nemá úplně nejvhodnější složení – šetří se na mandlích, přidávají se aromata, jednoduché cukry a aditiva. A navíc je zbytečně drahé. Není lepší si ho tedy vyrobit doma?
Kupovaná mandlová mléka stojí okolo 70–90 Kč a obsahují okolo 2 % mandlí (některá lepší i 7 %). My si dokážeme doma vyrobit mandlové mléko z těch nejkvalitnějších a nejdražších RAW a BIO mandlí ze Španělska za pouhých 50 Kč – a mandlí v něm bude až 16 % (pokud bychom chtěli mandlové mléko s 2 % mandlí jako to kupované, doma ho uděláme za úplný pakatel)! A pokud použijeme levnější mandle, můžeme se dostat až na cenu okolo 20 Kč za 1 l mandlového mléka s 16 % mandlí. A to se vyplatí 🙂
Do přípravy mandlového mléka se mi dlouho nechtělo. Myslela jsem, že je to složité a náročné na čas. Pak jsem ale zjistila, že vyrobit si mandlové mléko je tak jednoduché – a díky tomuto návodu už ho budete umět i vy! A to dokonce 3 způsoby. Když není čas, dá se udělat už za pouhou jednu minutu – bez cezení, pytlíku i odpadu.
Mandlové mléko (také se mu říká mandlový nápoj) v kuchyni používám jako alternativu mléka kravského. Je sladké, dá se tedy popíjet jen tak, hodí se pro přípravu kakaového nápoje, do kávy, do kaší, na zalití müsli, do vaření i pečení.
Tato tekutina je zdravá a výživná (mandlím se pro jejich vysoký podíl cenných živin říká „královna ořechů“, ale samozřejmě záleží na tom, jak kvalitní mandle použijeme) s nižší kalorickou hodnotou než běžné mléko a hlavně – nezatěžuje naše trávení. Díky tomu, že je bez laktózy, je vhodná pro děti i alergiky. A navíc mandle jsou zásadotvorná potravina, která pomáhá neutralizovat naše vnitřní prostředí, což se v moderní době plné stresu a zakyselujících potravin velmi hodí.
3 způsoby výroby nápoje z mandlí:
- Mandlové máslo – 1 lžíce mandlového másla na 1–1,5 l vody
- Mandlová mouka – 1 hrnek mandlové mouky na 3–4 hrnky vody
- Celé mandle – 1 hrnek mandlí na 4 hrnky vody
Úplně nejjednodušší a nejrychlejší mandlové mléko vytvoříme použitím lžíce mandlového másla do 1–1,5 l vody (pokud chceme mléko více mandlové a sladší, dáme méně vody). V mixéru zamixujeme minutu na nejvyšší otáčky a je to. Podobně vytvoříme i mléko z mandlové mouky. Z těchto tří postupů je o něco pracnější mléko z celých mandlí. Jeho postup si ukážeme níže.
1. Namočíme mandle
Hrnek mandlí (já používám RAW a BIO mandle ze Španělska ze Světa plodů) namočíme na minimálně 5 hodin, nejlépe přes noc, v dostatečném množství vody.
Namáčení mandlí není pro výrobu mandlového mléka nutné, ale díky namočení se vyplaví větší část antinutrientů a mandle (i výsledné mléko) jsou výživnější a stravitelnější.
2. Rozmixujeme s vodou
Mandle slijeme a přemístíme do stolního mixéru nebo blenderu. Přidáme 4 hrnky čisté vody (pokud si chceme užít sladší mandlovou chuť, přidáme pouze 3 hrnky vody) a zamixujeme na nejvyšší otáčky.
3. Přecedíme
Připravíme si větší mísu a do ní vložíme cedník, sítko, gázu nebo speciální pytlík na výrobu ořechového mléka. Přecedíme přes zvolenou variantu.
4. A je to!
Hotové mléko nalijeme do čisté sklenice s uzávěrem. Uzavřené mléko můžeme skladovat až 3 dny v lednici.
Mandlové mléko můžeme také ochutit. Pokud ho chceme sladké, přidáme trošku javorového či datlového sirupu (nebo jiného sladidla), anebo mandle rozmixujeme s datlemi. Můžeme také přidat trošku skořice nebo třeba perníkového koření. Hodí se i vanilka nebo kakaový prášek.
Mléko si vychutnáme třeba v teplém kakaovém nápoji, v ranní obilné kaši, müsli, granole, ve smoothie, milkshake nebo jen tak v hrníčku.
Malý tip na závěr: pokud jste udělali mléka hodně a nestihnete ho spotřebovat, lze jej i zamrazit. Já ho naliji do formiček na led a zamrazím na mléčné ledové kostky, které se hodí do kávy, smoothie, milkshake, kakaa nebo horké čokolády 🙂
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.