před 2 lety Děkování7 lidí poděkovalo

Jak vařit bez masa tak, aby si pochutnali i ti, u koho to nečekáte 🤩

Máte doma manžela, přítele či další rodinné příslušníky, které byste rádi inspirovali zdravými rostlinnými jídly?

Nebo občas potřebujete uvařit návštěvě něco dobrého bez masa a chtěli byste, aby se všichni oblizovali až za ušima?

Dnes bych vám rád nasdílel moji zkušenost, jak lze (nejen) naše blízké inspirovat k odlehčenějšímu životnímu stylu, kde maso nemusí hrát prim 🙂

(Následující text budou doprovázet některé fotografie, které jsem sdílel na podzim v mých stories.)

Psal se podzim 2021…

Byl jsem na necelý týden na návštěvě v rodné Třebíči a zabydlel jsem se kousek od města na naší rodinné chatě. Měl jsem chuť inspirovat a podpořit svoji rodinu tím, co už přes 10 let žiji (zdravá rostlinná strava). A tak jsem se rozhodl, že každý den uvařím rostlinný oběd, který pak zájemcům z rodinných řad osobně dovezu až domů.

Zpočátku jsem byl domluvený, že budu vařit obědy pro moji sestru a mamku – že se na pár dnů stanu jejich osobním šéf kuchařem a ony tak nebudou muset vařit – což se jim líbilo a byly otevřené tomu, co jim přinesu.

Vytvořil jsem jídelníček 5 obědů a nechal si jej schválit od ségry a mámy. Nakoupil jsem potřebné suroviny a začal s vařením a rozvozem jídel.

S tím, co následovalo, jsem nepočítal!

K máme a ségře se postupně přidávali další strávníci z naší rodiny.

Abych to objasnil – do té doby bylo maso na talíři v nějaké formě téměř každý den, takže taková otevřenost k něčemu zeleninovému a zdravému byla pro mě překvapující.

Postupně si tedy na mých jídlech pochutnával mamčin přítel, ségřin manžel, táta i děda. Wow!

Měl jsem velkou radost, protože jim nejen velmi chutnalo, ale vyžadovali si i recepty! Děda mi dokonce volal, že si chtěl nechat půlku vege guláše na další den, ale že mu tak přišel na chuť, že ho snědl hned. (S dědou nejsme běžně moc v kontaktu, takže takový telefonát je opravdu významný.)

Protože jsem mé šéf-kuchaření sdílel s přáteli na soc. sítích, spousta z nich se mi ozvalo, že se jim líbí, co dělám a kdy jim přijedu také uvařit. 😀

Tato 5 denní akce mi udělala velkou radost a rozvážet obědy pro rodinu bylo opravdu naplňující. Už plánuji další podobnou akcičku (mami, pokud čteš tento text, tak se připrav).

K mému dalšímu překvapení

Neméně jsem měl radost, když jsem po pár měsících byl u návštěvy u mamky, aniž bych se dopředu nahlašoval. A na oběd (se kterým jsem nepočítal), jsem dostal vege cizrnové kari, které jí zbylo z předchozího dne. Také ségra se mi pochlubila, že dělala zdravější verzi kroupových halušek, podobnou té, co jsem jí na chatě na podzim vařil. V hlavě mi jen problesklo: „to je skvělé! Inspirovaly se!“

Vege cizrnové kari, které mamce zbylo z minulého oběda

Inspirace, změna a návyky

Touto zkušeností jsem si potvrdil, že lidé jsou obecně otevřeni zdravým jídlům, po kterých jim je dobře a mohou si více užívat svůj život. Většinou jen bojují se svými návyky, které si udržují tím, že je pro ně těžké vyjít z komfortní zóny a dělat v životě změny. Často něco mění, až je začne něco bolet.

Přál bych si, abychom si vzájemnou inspirací pomohli ke změnám i dříve, než nás k tomu přinutí okolnosti. Anebo, abychom aspoň viděli tuto možnou cestu, když se dostaneme v životě na rozcestí. Tak jako se to mnohokrát v minulosti stalo mně – i díky tomu dnes se Superkvašákama můžeme inspirovat tisíce z vás.

Vím jak je důležité mít po ruce dobrou inspiraci. Já sám bych nezvládl téměř celý týden vařit pro tolik lidí a přitom full time pracovat bez toho, abych měl dopředu jasný seznam receptů.

I Proto v květnu vydáváme nový e-book se Super-chutnými obědy bez masa, kde najdete mnoho bezmasých jídel, která jsou otestována v reálných situacích – na našich rodinách a přátelích 🙂

Moje zkušenost z podzimu a také Evčiny zkušenosti s vařením pro svou rodinu, se staly jedním z hlavních podnětů, které vedly ke vzniknu této kuchařky. Proto obsahuje i několik receptů, které jsem na podzim vařil a na kterých si nejen ségra tak moc pochutnala. A také spoustu dalších, celkem jich bude 41! A to je podle mě úctyhodné číslo, ze kterého si každý vybere své favority.

Pokud i vy chcete svým blízkým i komukoliv jinému – třeba i sobě – uvařit něco, co bude inspirativní a s čím v kuchyni zazáříte, koukněte na stránku e-booku, kde najdete už teď publikováno několik ukázkových receptů.

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 7 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨