před 5 lety Děkování8 lidí poděkovalo

Jak do dětí dostat zeleninu? Změňte techniku! 4 tipy, jak na to jít hravě a bez boje

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

„A co ta brokolice, Kájo? Šup, sněz ji!“ pobízí 7letou Karolínku Hanka. „Ne! Fuj, tu brokolici jíst nechci,“ odsouvá Kája naštvaně talíř kus od sebe a zvedá se od stolu. „Kájo! Sedni si zpátky ke stolu a sněz ji. Budeš tady sedět tak dlouho, než tu brokolici sníš a tečka,“ zvyšuje hlas Hanka. Po hodině, kdy se Kája znuděně kouká z okna, Hanka mění techniku. „No tak, Kájo, když tu brokolici sníš, dostaneš dezert.“ Dalších 15 minut ticha. „Aspoň ji zkus. Je moc dobrá. Dodá tvému tělu vitamíny a minerály!“ Ale brokolice leží pořád nedotčeně na talíři a Kája vzdoruje… Hanka vzdychne, vzdá to a odnese talíř a Kája vítězoslavně odbíhá od stolu do pokoje. Také to moc dobře znáte? Zkuste změnit přístup, přestaňte bojovat a uvidíte, co se stane!

Výchovné strategie, které nefungují

Jako správný rodič chceme přirozeně pro své děti jen to nejlepší. Víme, že zelenina je důležitá pro výživu dítěte a správný vývoj jeho střevního mikrobiomu, který má celoživotní vliv na zdraví dítěte (1). A když ji dítě začne odmítat, vytáhneme do boje.

Nejčastěji uplatňujeme tyto 3 techniky:

  • snažíme se dětem vysvětlit, že ta brokolice je přeci „mmm, tak strašně dobrá“,
  • nebo je uplácíme sladkostmi: „když tu brokolici sníš, dostaneš dezert,“
  • anebo vyhrožujeme: „budeš tady sedět tak dlouho, dokud tu brokolici nesníš!“.

Kterou ze strategií používáte u vás doma? Funguje vám? Asi se shodneme na tom, že ne, jinak byste nečetli tento článek.

Efekty, jak chování rodičů ovlivňuje stravovací návyky dítěte, zkoumalo už mnoho studií. Shodují se, že velká přísnost rodičů má na stravovací zvyky dětí horší dopad než občasná benevolence. Například když měly děti volný přístup k sušenkám, děti striktnějších rodičů jich snědly mnohem více než ty, kterým rodiče občas nějakou tu sladkost dovolily. A navíc, pokud se dětem přísných rodičů naskytla šance se tajně vloupat na místo, kam rodiče dobroty schovávají, ztratily nad sebou absolutně kontrolu. Tato studie potvrzuje fakt, že pokud my rodičedítěti neustále říkáme a přikazujeme mu, co a kdy má a nemá jíst, v dospělosti často nedokáže regulovat svůj příjem „zakázaných“ potravin. (2)

Nenutit. Nepřikazovat. Stanovit hranice. Jít příkladem a nenápadně udávat směr hravou a nenásilnou formou.

To je cesta, jak dítě naučit jíst správně. Ale jak konkrétně na to?

Pojďme se ještě před tím, než se vrhneme na konkrétní tipy, jak do dětí dostat zeleninu, podívat na to, jak důležité je stanovit dětem jasné hranice.

Dítě potřebuje mít jasné hranice

Důležitou věcí ve stravování dětí je stanovit hranice a v těch být pevní. Pokud dítě po pár soustech večeře říká, že nemá hlad, a za chvilku škemrá o sladkost, vysvětlete mu, že pokud nemá hlad na večeři, je to v pořádku, ale do snídaně již nic nedostane. Díky tomu dítěti dáte možnost zamyslet se, jestli už je opravdu syté a naučit se za své rozhodnutí nést zodpovědnost.

4 praktické tipy, jak děti naučit jíst (nejen) zeleninu

1. Zapojte oblíbené superhrdiny a postavičky

Má vaše dítě oblíbeného superhrdinu, postavičku, zvířátko nebo Večerníček? Zapojte ho! Má vaše dítě rádo Spidermana? Ozdobte pokrm pavučinou! Má rádo Hulka? Pak bude zelená zelenina vaším spojencem. Má rádo psy? Pokuste se vytvořit pejska. Jednoduše zapojte fantazii a pohrajte si s barvami, tvary a názvy jídel podle oblíbené postavičky dítěte.

Studie ukázala, že v jídelnách základních škol se ztrojnásobil počet školáků, kteří si vybrali zeleninu, když škola zapojila bannery a spoty se zeleninovými superhrdiny (3).

2. Udělejte jídlo veselé a hravé – aneb na tvaru a barvě záleží

Děti jedí hlavně očima. Vše, co je vtipné a originální, děti ocení. Třeba taková ovesná kaše se zvířátkem, veselým obličejem, krajinou, autem nebo pokémonem z ovoce, bábovičky z polenty nebo jáhel nebo cuketový perník ve formičkách na medvídky (á la Brumík).

Jednoduše vezměte do ruky ovoce nebo zeleninu, nůž, formičky a vykrajovátka na perníčky a cukroví, vyhraďte si pár minut času a jídlo dětem vyšperkujte. Krájejte, tvarujte, vykrajujte a skládejte – zapojte fantazii! A nezapomeňte do tvorby zapojit i tatínky 🙂

Využijte také barvy přírody – šťávu nebo prášek z červené řepy (červená), povařené zelí nebo šťávu z červeného zelí (modrá až fialová), kurkumu (žlutá), prášek z mladého ječmene, pšenice, chlorelly nebo spiruliny (zelená), karob nebo kakao (hnědá) aj. Pokud má tedy dítě odpor například k bílému květáku, nebojte se ho pokapat troškou šťávy z řepy nebo vyvařit ve vývaru s kurkumou.

Podobně můžete udělat alternativu k nezdravým oblíbeným pokrmům – například hranolky či brambůrky (pomocí mandolíny) z chutné zeleniny (mrkev, kedlubna, okurka) a k nim dip z jogurtu, hamburger z plátků jablíček, pizza z melounu atp.

3. Jídlo zajímavě pojmenujte

Názvy pokrmů jako Spidermenův dip, salát králíka Bugs Bunnyho, trpasličí rizoto, Hulkův nápoj, zapečený stromeček atp. zní mnohem lépe než brokolicový nákyp, hummus, zelný salát nebo smoothie ze špenátu. A kde vzít nápad? Využijte třeba oblíbené superhrdiny, Večerníček, pohádky, filmové hity, sbírané samolepky aj. Pokud vám dochází fantazie, přizvěte dítě, aby jídlo samo pojmenovalo. Stačí se ho jen zeptat, jak by jídlo jeho oblíbený superhrdina nazval.

4. Zapojte děti do přípravy

Děti budou jíst mnohem raději, když je zapojíte do příprav. Od sázení zeleniny na zahradě (založte dětem vlastní záhonek, kde si budou moci zasadit a starat se o vlastní zeleninu) nebo v truhlíku, přes sklízení, výběr toho, co se bude vařit, ingrediencí (zeleniny) do pokrmu, po nákup, krájení zeleniny, míchání, vaření a servírování (např. ozdobení zeleninou, semínky, oříšky).

Dejte dětem vždy na výběr ze 2-3 možností – ať už v obchodě (koupíme mrkev nebo brokolici?), ve výběru jídla (uvaříme svíčkovou nebo rajskou omáčku?), ve způsobu vaření (chceš čočku na kyselo nebo čočkové karbanátky?), nebo přímo při servírování (chceš na talíř květák nebo brokolici?). K tomu vám pomůže mít vlastní knihu jídel a knihu svačin (inspirujte se například e-bookem Zdravé svačinky) a společně s dítětem vyberte, co budete jíst.

Bonusové tipy

  • Buďte jim vzorem. Jezte tak, jak byste chtěli, aby jedly i oni.
  • Vezměte je na návštěvu k přátelům, jejichž děti zeleninu s chutí jedí, anebo je pozvěte k sobě.
  • Pokud některou ze zelenin dítě odmítá ve všech formách, můžete ji zkusit „zamaskovat“ do karbanátků, nákypů, mixovaných pomazánek, omáček, krémových polévek aj.
  • Buďte trpěliví. Pokud dítě nechce například brokolici, zkoušejte mu ji nabídnout v různých verzích – orestovanou, v polévce, v karbanátcích, pečenou, v pomazánce, jako omáčku na těstoviny aj. Kombinujte ji s oblíbenými jídly (třeba těstovinami, pečenými brambory atp.), krájejte, strouhejte, vykrajujte.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů? Co takhle si odlehčit?

Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?

Co takhle si odlehčit?

Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?

A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací

✨Stáhnout ukázkový jídelníček zdarma ✨

Děkování

Poděkovat autorovi

Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.

Děkování 8 lidí poděkovalo za tento článek
Poděkovat Chvíli strpení…

Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.

a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom

✨Získat přístup✨

Střevo

Otestujte si své střevo

Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.

Otestovat si střevo

¨