Recept na silnou imunitu hledejte v sobě, resp. ve svém mikrobiomu! (5 snadných a vědecky ověřených tipů, jak mikrobiom posílit)
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
„Lenko, co to bereš za pilulky?“ ptá se Lenky v práci kolegyně Alena. „Nějaké multivitamíny. V lékárně mi je nabídli. Prý mi pomohou podpořit imunitu, abych snížila riziko onemocnění. Snažím se dělat maximum pro své zdraví i zdraví mých dětí. Hlavně v této nejisté době. Bereme je celá rodina. A jak se chráníte doma vy?“ zajímá se Lenka. „My podporujeme náš střevní mikrobiom a díky tomu i přirozenou imunitu našeho těla.“
Studie naznačují možnou spojitost mezi střevním mikrobiomem a onemocněním, jako je třeba Covid-19. Když u myší ze střeva odstraníme určité bakterie, vznikne vyšší náchylnost k chřipkovému viru v plicích. Podobná střevní nerovnováha je častá i u starších osob a pacientů, kteří jsou ke chřipkovým onemocněním náchylní. Ukazuje se, že diverzita střevního mikrobiomu a přítomnost prospěšných bakteriích ve střevě mohou hrát důležitou roli při průběhu nejrůznějších onemocnění. (1)
Střevní mikrobiom je jako pes – za dobrou péči hlídá. Co? Naši imunitu
„Střevní mikrobiom? To ho jak jako podporujete?“ vyvalí Lenka nechápavě oči. „Pečujeme a staráme se o něj podobně, jako o Montyho, našeho psa. Stejně kvalitně krmíme i náš mikrobiom. Tím, co mu dělá dobře. Což jsou rozmanité rostlinné potraviny s dostatkem vlákniny (tzv. prebiotika) a probiotické potraviny jako je třeba kvašená zelenina, jogurt nebo třeba fermentovaný nápoj kombucha,“ usměje se Alena příkladu jejich psa, kterým právě situaci Lence přiblížila. „A stejně jako náš pes Monty za péči, kterou mu věnujeme, hlídá náš dům před zloději, náš mikrobiom hlídá na oplátku naše tělo před škodlivými bakteriemi. Je to oboustranně výhodné!“
Každý z nás máme ve střevě okolo 1,5 kg bakterií. Říkáme jim střevní mikrobiota (mikrobiom). Slouží jako ochranná bariéra, která brání osídlení škodlivými patogeny. Pokud je v rovnováze, pak je v rovnováze i stav naší imunity. (1)
„Aha, tak to jsem asi mému mikrobiomu neudělala moc dobře, když jsem si dnes na oběd dala smažený sýr s hranolkami a dětem do školy zabalila anglický rohlík a tatranku,“ zamyslí se nahlas Lenka. „Netrap se tím. Můžeš to snadno změnit! Mikrobiom se dle výzkumů dá rychle posílit a změnit k lepšímu. Stačí zařadit do života pár snadných věcí. Pojď, řeknu ti, jak na to,“ dá Alena Lence ruku na rameno.
Připadá vám život a jídelníček Lenky z příběhu povědomý? Pojďme se společně podívat, jak to změnit a dát životu a našemu zdraví (hlavně v tomto korona období) nový směr (1).
5 tipů, jak odlehčit tělu a tím přirozeně posílit mikrobiom
- Odlehčete tělu od průmyslových potravin (polotovarů, fast foodu, potravin s cukrem a bílou moukou) a velkého množství živočišných výrobků. Ničí střevní mikrobiom. (2)
- Zařaďte do jídelníčku dobře stravitelná rostlinná jídla plná vlákniny a živin. Tyto potraviny podporují a krmí mikrobiom (3). Inspirovat se můžete např. v naší speciální Odlehčené super‑kuchařce s tipy pro zdraví střeva.
- Jídelníček doplňte probiotickými potravinami (kysané zelí, pickles, jogurty, kefíry, kombucha, tibi nápoje aj.), které si můžete snadno vyrobit doma dle našich super-receptů. (4)
- Vyhněte se antibiotikům, pokud je to možné. A pokud není jiná možnost než antibiotika, doplňte je probiotickou kůrou. (5)
- Zaměřte se na psychiku. Ovládněte svůj stres (meditace, jóga), hlídejte si dostatečný spánek a zařaďte do svého života pohyb (alespoň procházky). (6)
Co si ze článku odnést
- Střevní mikrobiom je tvárný a dá se snadno posílit a změnit k lepšímu pomocí stravy, kterou jíme a životním stylem, který žijeme (stres, pohyb, spánek).
- Zdraví našeho střeva ničí průmyslově zpracované potraviny, cukr, nedostatek vlákniny, dezinfekce, pesticidy, ale i špatné kombinace jídel, přejídání, dlouhodobý stres či nedostatek pohybu. Zvyšuje se u nás riziko vzniku nadváhy, problémů s trávením, imunitou i šíření rakovinných buněk a dalších onemocnění.
- Mikrobiomu prospívají dobře stravitelné rostlinné pokrmy plné vlákniny (třeba dle naší Odlehčené super-kuchařky s tipy pro zdraví střeva), probiotické potraviny a kvalitní suroviny. To vše pomáhá zachovávat či dokonce rozšiřovat pestrost a správné složení našeho mikrobiomu a tím zlepšovat zdraví nejenom našeho střeva, ale celého těla i mysli.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.
Chcete přidat komentář k článku?
Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.