Návod, jak vybrat vhodná probiotika
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Probiotika jsou živé bakterie, které příznivě ovlivňují naše zdraví – harmonizují složení našeho mikrobiomu a zajišťují pro nás silnou imunitu, spoustu energie a dobrou náladu! Do těla je můžeme doplnit buď pomocí probiotických doplňků, anebo fermentovaných potravin.
Probiotické doplňky stravy najdete ve většině lékáren, supermarketů, e-shopů i obchodů se zdravou výživou. Často jsou poměrně drahé a ne vždy tak účinné, jak se prezentují.
Na trhu najdeme nespočet různých druhů probiotik obsahujících různé kmeny. Jak se v nich ale vyznat? Která probiotika koupit?
Upřímně je těžké poradit konkrétní značku, protože tato oblast (podobně jako třeba strava) je velmi individuální záležitost. Je možné, že po užívání jednoho probiotického doplňku na sobě nebudete pozorovat žádné změny, a u jiného naopak uvidíte změny během pár dnů. Vždy záleží na vlastním pozorování, které fungují přímo vám. Jenže, kde začít s výběrem?
Existují dvě možnosti, jak pro sebe vybrat vhodná probiotika:
- Sáhnout po studiemi ověřených kmenech, které pomáhají širokému okruhu lidí. Těmi jsou zejména probiotické kmeny lactobacillus a bifidobacterium. Co se týče značky, můžete dát např. ty ověřené a doporučené ostatními uživateli či lékaři. Během užívání pak pozorovat změny na svém těle (trávení, energie, nálada, spánek) a dle toho se rozhodnout pro další postup (zda koupit jiná, nebo zůstat u současné značky). Cena probiotik se pohybuje okolo 300–1000 Kč.
- Udělat si analýzu mikrobiomu a navrhnout probiotika na míru. Ve speciálních laboratořích (např. Smartprobio atp.) si necháte zjistit aktuální stav vašeho střeva (obsah a poměr bakterií ze vzorku stolice) a dle výsledků dostanete namíchanou probiotickou kúru přímo pro vás. Tato metoda vyjde okolo 8000 Kč.
Koupě probiotik může být tak trochu sázka do loterie. Nejenže nevíte, jak na vaše tělo bude daný probiotický doplněk působit, ale také nevíte, jestli v daném doplňku je opravdu deklarované množství probiotik a jestli jsou bakterie živé a účinné.
Test MF dnes vysílaný v Černých ovcích u 4 ze 13 testovaných vzorků probiotických doplňků odhalil obrovský rozdíl mezi deklarovaným a zjištěným množstvím prospěšných mikroorganismů. Dle zprávy z testu denní dávka obsahovala pouhé zlomky toho, co prostředky slibovaly. A to je nemilé, vzhledem k tomu, že probiotika jsou poměrně drahá záležitost.
Životaschopnost probiotik si můžete ověřit doma sami. Stačí obsah kapsle nebo 1/2 lžičky sypkých probiotik vmíchat do např. sójového či jiného mléka a nechat 24 hodin fermentovat v jogurtovači nebo na teplém místě (trouba na režim světýlko nebo termo box). Pokud je výsledek nakyslý (v případě sójového mléka vznikne hustý jogurt, jiná rostlinná mléka sama nezhoustnou; jak na hustý jogurt z rostlinných mlék radíme v jogurtovém e-booku), jsou probiotika živá.
Návod, jak si správně vybrat probiotika
- Vyberte si probiotické kmeny. Buď pomocí analýzy mikrobiomu, která vám navrhne přímo kmeny na míru vašemu střevu, anebo zvolit ty nejznámější a studiemi ověřené kmeny prospěšné pro člověka.
- Ověřte si značku. Zkušenosti ostatních uživatelů mohou dodat na jistotě, že daný doplněk opravdu funguje. Pokud recenze neznáte, můžete zariskovat a po koupi si ověřit životaschopnost probiotik sami doma (viz návod o pár řádků výše).
- Dejte si pozor na skladování a expiraci. Živá probiotika by měla být nejlépe skladována v chladu. Vyšší teploty nebo nevhodná technologie mohou způsobovat rychlejší odumírání prospěšných bakterií (1). Při výběru se také soustřeďte na co nejdelší expiraci (více než rok).
My jsme spokojení s terapeutickými probiotiky Superhuman (v e-shopu Wild & Coco je s kódem SUPERPROBIO dostanete k objednávce zdarma) s přirozeně lidskými kmeny, anebo zemními probiotiky Bodybiotics (od Vitalvibe), které se přirozeně vyskytující v půdě a člověk je spolu s potravinami konzumoval od nepaměti. Obě tato probiotika máme odzkoušena, používáme je, jsou živá a vhodná i pro výrobu fermentovaných pomazánek, dipů a jogurtů.
Mnohem účinnější a i levnější volbou, jak posílit mikrobiom a své tělo, jsou fermentované potraviny. Obsahují rovnou jak probiotika (živé prospěšné bakterie), tak i prebiotika (tj. jejich krmivo, což zajistí, že se budou dále množit). Fermentované potraviny si můžete buď koupit ve farmářských prodejnách, na trzích a v obchodech se zdravou výživou, anebo sami vyrobit, např. díky návodu na domácí kvašenou zeleninu nebo e-booku Probiotické super-jogurty bez mléka.
Je vám někdy těžko, býváte unavení, trávení nefunguje dle představ nebo kila jdou těžko dolů?
Co takhle si odlehčit?
Ozdravit svůj jídelníček a tím sami sebe?
A začít jíst více rostlinných jídel, kterou jsou dobře stravitelná, zdravá, výživná a chutná? Více informací
Poděkovat autorovi
Autor uvidí vaši zpětnou vazbu, což jej motivuje k další tvorbě.
Najděte si odlehčený recept prospěšný pro střevo. Máme jich stovky.
a zařaďte lahodná jídla podporující váš mikrobiom
Otestujte si své střevo
Rovnováha střevního mikrobiomu je zásadní pro naši fyzickou i psychickou pohodu. V tomto krátkém kvízu se dozvíte odhad, jak je na tom váš mikrobiom.
Chcete přidat komentář k článku?
Chceme sjednocenou diskusi, proto ji najdete u souvisejícího facebookového příspěvku a ne zde na webu.